چهارشنبه , 22 آذر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / اقتصاد ایران / آغازی پس از یک انتخابات پرشور

آغازی پس از یک انتخابات پرشور

تهران- ایرنا- اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و پیروزی رییس دولت مستقر، پایانی بر رقابت جریان های سیاسی و نامزدهای بود که هر یک کوشیدند دیدگاه های خود را بر دستگاه اجرایی کشور حاکم سازند. هر چند اینک پیروز انتخابات و مسیر حرکت کشور مشخص شده اما رخدادهای این انتخابات می تواند تجربه ای برای رقابت های سیاسی پیش رو باشد.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، سرانجام پس از ماه ها تکاپو و تلاش جریان های سیاسی برای هم اندیشی، رایزنی، ائتلاف، اتفاق نظر برای معرفی نامزد و در نهایت تبلیغات انتخاباتی، مردم ایران روز جمعه 29 اردیبهشت رای به تمدید ریاست جمهوری «حسن روحانی» تا سال 1400 دادند.
روز گذشته روحانی مخاطب تبریک های بسیاری از جانب رفیقان و رقیبان سیاسی، احزاب و تشکل ها و نیز همتایانش در دیگر کشورها بود و پس از محرز شدن کسب رای حدود 24 میلیونی مردم ایران با آنان سخن گفت.
روحانی خود را رییس جمهوری همه مردم ایران خواند و برای از میان برداشتن مشکلات پیش روی حرکت کشور به سوی پیشرفت و توسعه و اعتلای ایران دست یاری خواهی به سوی همه ایرانیان دراز کرد.
پس از اعلام نتایج انتخابات به ویژه با فرارسیدن خنکای عصر دیروز، بسیاری از هواداران رییس جمهوری به خیابان ها آمدند و شادی خود از پیروزی را در جشن مشارکت نشان دادند؛ تجمع هایی که با کمترین حاشیه ممکن برگزار شد و همچنین صحنه ای بود برای بیان بخشی از مطالبات مردمی که به روحانی رای دادند.
روحانی پس از فرصتی که دوباره برای خدمت از مردم دریافت داشت و در پی اعتماد مجدد ملت راهی چهار ساله را در پیش دارد تا برنامه های ناتمام دولت یازدهم در زمینه های گوناگون اقتصادی، سیاسی و فرهنگی- اجتماعی را به انجام رساند و نیز فرایندهایی تازه را برای پاسخ به مطالبات رای دهندگان آغاز کند. در راس این مطالبات باید به بهبود وضعیت معیشتی، رونق اقتصادی، رفع معضلات مدنی، توسعه سیاسی و فرهنگی و بهبود وضعیت روابط خارجی اشاره کرد.
روحانی اما همچنان که دیروز تصریح کرد تنها رییس جمهوری مردمی نیست که به او رای دادند. مسوولیت وی حتی محدود به 73 درصد مشارکت کنندگان نیست بلکه روحانی ریاست جمهوری همه ایرانیان در سراسر ایران و جهان را بر عهده دارد. روحانی همچنان که دست توانایی برای برداشتن بار تبعیض، فساد، فقر و تمامیت خواهی از دوش محرومان و صدای رسای مطالبه گران خواهد بود، مسوولیتی گسترده در برابر همه ملت ایران دارد؛ کسانی که به او امید بستند و اعتماد کردند، آنان که ساعت های برای رای دادن در صف ایستادند، شماری که به دنبال حاکم ساختن دیدگاه های بدیل، برای رقیبان وی فعالیت کردند، گروهی که حتی از ابزارهای غیراخلاقی برای تخریب دولت بهره جستند و شب نامه هایی دروغین با موضوعات یارانه ای منتشر ساختند و در شهرها و روستاها مدعی تلاش دولت برای گسترش ابتذال در جامعه از طریق سند یونسکو2030 شدند و حتی آنان که در داخل و خارج از ایران انتخابات را تحریم کردند.
مشارکت گسترده مردم در انتخابات دو روز پیش، پیروزی ملت و نظام بود اما طبیعتا برخی دیروز شادمان تر بودند. از همین رو شماری می گویند ادای مسوولیت روحانی برای آرایی که به نفع رقیبان وی به صندوق ها ریخته شد شاید دشوارتر باشد. روحانی مطالبات آنان که نامش را روی برگه های رای نوشتند می شناسد و بر مبنای همان عهدی که سال 92 با ملت بست عزم خود را برای پاسخ به این مطالبات به کار خواهد بست. و اما در قبال رای ایرانیانی که انتخابشان روحانی نبود، رییس دولت دوازدهم موظف است شنوای نقد و نظر آنان در همه زمینه ها بوده و همچنان که بیان داشته و عمل کرده بود از بستن دهان مخالفان و منتقدان به خداوند پناه ببرد. روحانی در مقام رییس جمهوری اسلامی ایران ضرورت گسترش مشارکت عمومی شهروندان را پیش رو دارد و حتی موظف به جذب تحریم کنندگان غیرمعاند و تالیف قلوب همه ایرانیان است.
روحانی به همان ترتیب که موظف به تامین معاش فرودستان و رونق کسب و کار فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع و سرمایه است، خواهد کوشید تا شاخص های رفاهی اقشار متوسط را متمایل به هر جناح یا جریان سیاسی ارتقا بخشد. همزمان، مسوولیت دولت نهادینه سازی ارزش های مردمسالاری، آزاداندیشی، تحمل مخالف و سرزنده نگاه داشتن فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی است.
دولت دوازدهم وظیفه دارد تا مروج اخلاق از جنبه فردی تا سیاسیِ آن باشد. انتظار می رود ثمره فعالیت های سیاسی- فرهنگی دولت دوازدهم کاهش سطح بی اخلاقی و بداخلاقی های سیاسی، نظام مندی، سلامت و شفافیت رقابت های سیاسی از طریق گسترش قانونگرایی، حقوق شهروندی، تحزب و … و همچنین افزایش آگاهی های سیاسی شهروندان باشد.
در این دوره از انتخابات شاهد برخی بی عدالتی ها، قانونگریزی ها، بداخلاقی ها و اتهام زنی ها بودیم که البته به گفته رهبر انقلاب در آستانه انتخابات «حضور مردم همه‌ی این مسائل را حل خواهد کرد». با توجه به آنچه در این دوره شاهد آن بودیم روحانی و دیگر مسوولان در پاسخ به اعتماد بیست و چهار میلیونی و نیز اقناع میلیون ها ایرانی دیگر، باید پایه گذار رقابتی سالمتر برای دوره های پیش رو باشند؛ همزمان حفظ امنیت روانی شهروندان و ثبات در حوزه های گوناگون بایسته ای است که از طریق تحکیم انسجام ملی و روحیه وحدت و همدلی پیش روی دولت دوازدهم قرار دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *