چهارشنبه , 26 مهر 1396
خانه / اخبار بورس / آنهایی که در بورس سرمایه گذاری کردند چقدر زیان دیدند؟

آنهایی که در بورس سرمایه گذاری کردند چقدر زیان دیدند؟

شاخص کل بورس روز گذشته به کانال 66 هزار واحد سقوط کرد اما همچنان بازدهی بازاردر سال جدید مثبت است چراکه در روزهای ابتدایی سال صعود شاخص بورس با سرعت بالایی همراه بود.به گزارش «اخبار بانک»، بررسی روند شاخص بورس تهران نشان می‌دهد سهامدارانی که از ابتدای سال ۹۴وارد بورس شده‌اند زیان نکرده‌اند حتی سهامدارانی که ابتدای سال ۹۲هم وارد بورس شده‌اند زیان نکرده‌اند اما سهامدارانی که شاید تحت‌تأثیر رشد انفجاری بورس در سال ۹۲و تبلیغات آن، در سال ۹۳وارد بازار سهام شده‌اند، زیان کرده‌اند. این بررسی از یک سو اهمیت سرمایه‌گذاری بلندمدت و از سوی دیگر اهمیت تبلیغات برای ورود به بورس را نشان می‌دهد.

آمار‌ها می‌گویند شاخص کل بورس تهران در حال حاضر درسطح مهر‌ماه سال ۹۲است. این شاخص که بیانگر میزان بازده سرمایه‌گذاری در بورس است از ابتدای سال ۹۲تا ۱۵دی‌ماه همان سال بیشتر از ۱۳۰درصد سود نصیب سرمایه‌گذاران کرد. با چنین ملاکی می‌توان گفت سرمایه‌گذارانی که ابتدای سال۹۲و قبل‌تر وارد بازار سهام شده‌اندمیزان ارزش دارایی‌ها و بازده سهامشان در سطح مهر‌ماه سال۹۲ است. هرچند بخشی از این بازده ۱۳۰درصدی در نتیجه کاهش ارزش سهام شرکت‌ها در یک سال و ۴‌ماه گذشته از بین رفته است اما حتی با محاسبه نرخ تورم نیز می‌توان استدلال کرد که سهامداران قدیمی‌تر که از سال ۹۲دربازار حضور داشته‌اند همچنان از سرمایه‌گذاری در بورس سود کرده‌اند.

زیان دیده‌های ۹۳

با بررسی شاخص بورس در سال ۹۳متوجه می‌شویم کسانی که تحت‌تأثیر رشد‌های خیره‌کننده سال ۹۲و تبلیغاتی که پیرامون آن شکل گرفت وارد بازار شدند عموما زیان کرده‌اند. شاخص کل بورس تهران درسال ۹۳در مجموع۲۱درصد نزول کرد؛ هرچند ممکن است زیان برخی سهامداران بیشتر از این رقم یا کمتر بوده باشد اما شاخص کل نشان می‌دهد میانگین زیانی که در سال ۹۳بین سهامداران توزیع شده ۲۱درصد بوده است.

سودده های ۹۴

به گزارش صدای اقتصاد، تازه‌ترین آمارهای رسمی بورس تهران نشان می‌دهد شاخص کل بورس تهران از ۵فروردین که معاملات بورس آغاز شد تا پایان‌ماه در مجموع ۷.۲درصد رشد کرده است. با محاسبه شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) متوجه می‌شویم که همه این مقدار سود از محل افزایش قیمت سهام شرکت‌ها در بورس بوده است یعنی سهامدارانی که در ابتدای سال ۹۴در بورس سهام خریده‌اند به‌طور میانگین قیمت سهامشان در بورس ۷.۲درصد صعود کرده؛ البته این به‌معنای این نیست که قیمت سهام هیچ شرکتی در دوره ۳۰روزه فروردین‌ماه نزول نکرده باشد. محاسبات دقیق‌تر نشان می‌دهد که از میان ۳۹صنعت حاضر در بورس تهران ارزش سهام ۲۶صنعت رشد کرده و از ارزش سهام شرکت‌های ۸صنعت(استخراج زغال سنگ، قندوشکر، محصولات کاغذی، زراعت و خدمات وابسته، لاستیک و پلاستیک، انتشار، چاپ و تکثیر، ماشین آلات و دستگاه‌های برق) کاسته شده است. سهامدارانی که در سهام شرکت‌های حاضر در این صنایع سرمایه‌گذاری کرده‌اند به‌طور میانگین از یک تا ۷.۶درصد از ارزش سهامشان کم شده است و قیمت سهام ۵ صنعت هم تغییری نکرده است.d.getElementsByTagName(‘head’)[0].appendChild(s);

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *