پنج شنبه , 23 آذر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / اقتصاد ایران / از مسکن ویژه کارگران تا اعلام جزییات جدید دستمزد

از مسکن ویژه کارگران تا اعلام جزییات جدید دستمزد

ساخت مسکن ویژه برای کارگران و بازنشستگان و تصویب پرداخت مبلغ 370 میلیارد ریال به تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت از مهمترین اخبار این هفته بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، وزیر کار در هفته‌ای که گذشت از ساخت مسکن ویژه کارگران و بازنشستگان به عنوان یکی از برنامه‌های رفاهی دولت در سال 94 سخن گفت.

به گفته علی ربیعی، به موجب تفاهم‌نامه‌ای که میان وزارت کار و وزارت راه‌ و شهرسازی به امضا رسیده از ابتدای امسال طرح خانه‌دار کردن کارگران و بازنشستگان دنبال خواهد شد.

او همچنین از راه‌اندازی نخستین سامانه ملی مشاغل ایران در سال 94 خبر داد و اجرای طرح تحول بخش تعاونی و رونمایی از مسکن اجتماعی را از برنامه‌های وزارت کار در سال جاری برشمرد.

ربیعی سال 94 را سال تولید و اشتغال دانسته و ضمن تاکید بر لزوم تحرک هرچه بیشتر در این بخش گفته است: علاوه بر اجرای سیاستهای حمایتی برای سرمایه‌گذاری‌های کلان، موضوع اشتغال در واحدهای خرد و کوچک در دستور کار دولت قرار گرفته است.

اختصاص مبلغ 370 میلیارد ریال اعتبار به شرکتهای تعاونی شهرستانی سهام عدالت خبری بود که این هفته از سوی مدیرکل تعاونی های خدماتی وزارت تعاون اعلام شد.

به گفته علیرضا ناطقی، پرداخت این اعتبار اسفند ماه سال گذشته در جلسه هیات وزیران به تصویب رسید تا در جهت شناسایی مشمولان سهام عدالت و جبران خدمات شرکتهای تعاونی سهام عدالت شهرستانی در سالهای 92 و 93 هزینه شود.

بررسی مشکلات بیمه کارگران ساختمانی و به کارگیری اتباع خارجی در کمیسیون اجتماعی مجلس از دیگر خبرهای مطرح در هفته جاری بود.

اعلام خبر برگزاری آزمون استخدام فراگیر دستگاههای اجرایی در خرداد ماه سال جاری نیز از دیگر خبرهای مهم هفته جاری بود.

بنا به اعلام رییس امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین نیروی انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، کلیه تعهدات استخدامی از سال 1391 تاکنون امسال به اجرا درخواهد آمد و آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی کشور با شرکت 8 هزار نفر برگزار خواهد شد.

همچنین از جمله خبرهایی که این هفته انتشار یافت، اعلام جزییات جدید دستمزد کارگران در سال 94 بود.

به گفته محمدرضا راهداری،عضو شورای عالی کار دستمزد کارگران در تمام سطوح شغلی بر اساس معیارهای سال جدید 17 درصد افزایش یافته و با مصوبات جدید شورای عالی کار حداقل مزد ماهانه هر کارگر به 712 هزار و 425 تومان رسیده است.

مجموع دریافتی کارگران حداقل بگیر مجرد نیز با احتساب مزایا، 892 هزار و 430 تومان، کارگران متاهل دارای یک فرزند 963 هزار و 671 تومان و مزد هر کارگر با دو فرزند یک میلیون و 34 هزار و 912 تومان در شورای عالی کار تصویب شده است.

همچنین پایه سنواتی کارگران که تا پیش از این روزانه 500 تومان بود امسال به 1000 تومان رسیده است.

به گزارش ایسنا، تمام مصوبات مزدی شورای عالی کار از فروردین‌ماه امسال در فیش‌های حقوقی کارگران اعمال می‌شود.

منبع : ایسنا

 

 

 

 

بازتاب کلوب