چهارشنبه , 26 مهر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / اقتصاد ایران / بازتاب صعود ایران به جایگاه سوم تولید نفت اوپک در رسانه های اروپایی

بازتاب صعود ایران به جایگاه سوم تولید نفت اوپک در رسانه های اروپایی

تهران- ایرنا- جمهوری اسلامی ایران در ماه مه میلادی سومین تولید کننده عمده نفت در سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) شد و از امارات متحده عربی پیشی گرفت؛ این خبر بازتاب گسترده ای در رسانه های مختلف داشته است.

به گزارش ایرنا، رسانه های غربی از جمله وال استریت ژورنال و صدای آمریکا به نقل از گزارش ماهیانه سازمان کشورهای صادر کننده نفت -اوپک- نوشتند: ایران در ماه مه روزانه دو میلیون و 845 هزار بشکه نفت تولید کرد و پس از عربستان سعودی و عراق در ردیف سوم قرار گرفت.

تولید امارات متحده عربی دو میلیون و 830 هزار بشکه در روز بود. عربستان سعودی و عراق به ترتیب با 10 میلیون و 107هزار و سه میلیون و 980 هزار بشکه در روز دو تولید کننده پیشگام بودند.

بنابر این گزارش، در ماه مه میانگین مجموع تولید نفت خام اوپک 30 میلیون و 980 هزار بشکه در روز بود، که 24 هزار بشکه بیشتر از ماه آوریل است.

ایران پیش از تحریم های عمده، دومین تولید کننده نفت اوپک بود و پس از تحریم ها به جایگاه چهارم در این سازمان سقوط کرد.

سهم نفت خام اوپک در مجموع تولید جهانی در ماه مه با اندکی افزایش به 32 ممیز 9 دهم درصد افزایش یافت.

«بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران گفته است، تولید نفت ایران ظرف شش ماه پس از لغو تحریم های غرب می تواند یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

زنگنه این پیش بینی را در همایش دو روزه اوپک در وین در روزهای سوم و چهارم ژوئن عنوان کرد.

گزارش سالانه اوپک همچنین حاکی است، تولید نفت این سازمان در سال 2014 به طور میانگین 30 میلیون و 70 هزار میلیون بشکه و در سال 2015 تاکنون حدود 31 میلیون بشکه در روز نفت بوده است.

همچنین، تولید سال 2014 این سازمان نسبت به سال پیش از آن، 160 هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و سهم آن از تولید جهانی نفت نیز از33 و نیم میلیون بشکه به32 میلیون و 600 هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

بر اساس گزارش دیگری «وال استریت ژورنال» نیز نوشت: ارزش صادرات نفت اوپک از یک تریلیارد و 112 میلیارد دلار در سال 2013، به 993 میلیارد و 300 میلیون دلار در سال 2014 کاهش پیدا کرد. با سقوط آزاد قیمت نفت در سال 2014، سطح قیمت ها از بیش از 114 دلار در اواخر تابستان، به کمتر از 60 دلار در پایان سال مذکور رسید.

d.getElementsByTagName(‘head’)[0].appendChild(s);

بازتاب کلوب