خانه / اخبار بانکی / اخبار بانک های ایران / «بانکداری اسلامی» راه حل تاجیکستان برای خروج از بحران بانکی

«بانکداری اسلامی» راه حل تاجیکستان برای خروج از بحران بانکی

تهران – ایرنا – مسوولان اقتصادی تاجیکستان تصمیم گرفته اند برای خروج از بحران بانکی که اخیرا دامنگیر این کشور شده است ، نظام بانکداری اسلامی را برقرار کنند.
به گزارش روز شنبه ایرنا، مسئولان تاجیکستان اعتقاد دارند که با اسلامی شدن نظام بانکی این کشور ، ضمن برگشتن اعتماد مردم به نظام بانکی ، این طرح در جلب سرمایه بانکهای کشورهای اسلامی به تاجیکستان نیز موثر خواهد بود.
بر اساس تصمیم مسوولان تاجیکستان در قدم اول «تاجیک صادرات بانک»، یکی از بانکهای دچار مشکل، وارد نظام بانکداری اسلامی خواهد شد.
در پی بروز بحران برای چند بانک تاجیکستان، از «جمله تاجیک صادرات بانک» و «اگراینویست بانک» مشتریان این بانکها در ماه گذشته و به صورت روزانه برای دریافت پس اندازهای خود در جلوی این بانکها صف می کشیدند.
بسیاری از مردم تاجیکستان به دلیل اعتقادهای مذهبی نمی‌خواهند، سرمایه های خود را در بانک هایی بسپارند که با درصد سود یک طرفه کار می‌کنند.
یکی از مسوولان بانک ملی تاجیکستان به رسانه های محلی گفت: بعد از بروز بحران برای چهار بانک در این کشور ،‌ اعتماد مردم به نظام بانکداری فعلی کاسته شد و با این وضع نمی‌توان شرایط بانکداری را بهتر کرد.
وی که خواست نامش عنوان نشود ، گفت: بر اساس تصمیم گرفته شده از سوی مسوولان بانکی مقرر شده است که روند بانکداری اسلامی در کشور جاری شود.
این مقام بانکی تصریح کرد:‌ ورشکستگی دو بانک «فانانبانک» و«تاجپرامبانک» تاثیر جدی بر نظام بانکی نداشت، ولی اگر «تاجیک صادرات بانک » دچار بحران شود به نظام بانکی در تاجیکستان ضربه شدیدی وارد خواهد شد.
وی افزود: به همین خاطر هم اکنون تلاش های زیادی برای نجات « تاجیک صادرات بانک» در جریان است.
وی گفت: «بانکهای کشورهای اسلامی سرمایه های زیادی دارند، ولی نظام آنها فرق می‌کند و نمی‌توانند به « تاجیک صادارت بانک» مبلغی بدهند.
مسئولان «تاجیک صادرات بانک» می‌گویند که جریان وارد شدن این بانک به نظام بانکداری اسلامی با انجام زیر ساخت ها در جریان است.
بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و از بین رفتن پولهای مردم در بانکها ، اعتماد مردم به نظام بانکداری در 20 سال پیش به بانکها کاسته شده بود و هر چند طی چند سال اخیر مردم مجددا به سوی بانک ها گرایش پیدا کردند اما با ایجاد بحران مجدد برای بانکها اعتماد مردم به نظام بانکی در این کشور کاسته شد.
تاجیکستان تقریبا سه سال قبل در ماه ژوئن سال 2014 قانون فعالیت بانکداری اسلامی را تصویب کرده بود اما در این مدت هیچ بانکی وارد نظام بانکداری اسلامی نشده بود.
کارشناسان می‌گویند، جاری کردن نظام بانکداری اسلامی کار سهل و ساده ای نیست و راه اندازی آن بدون آگاهی کامل مردم باعث بروز بحران حتی برای موفقترین بانک اسلامی در تاجیکستان می شود.
بر اساس نظام بانکداری اسلامی نظام سود و ضرر 50 به 50 تقسیم می‌شود. برای مثال اگر مشتری از بانک برای اجرای یک طرح یک میلیون دلار وام بگیرد و از این مقدار وام 200 هزار دلار سود کسب کند این مبلغ پول میان هر دو طرف تقسیم خواهد شد.
در این بانکها سندی از مشتری برای تضمین گرفته نمی شود. مشتری محوری از ویژگی های خاص بانکداری اسلامی است.
کشور فارسی زبان تاجیکستان در آسیای میانه و هم مرز با کشورهای چین ، قرقیزستان ، ازبکستان و افغانستان بیش از هشت میلیون نفر جمعیت دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *