چهارشنبه , 22 آذر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / صادرات / برق تولید شده از گاز ایران به پنج کشور همسایه صادر می شود

برق تولید شده از گاز ایران به پنج کشور همسایه صادر می شود

برق تولید شده از گاز ایران به پنج کشور همسایه صادر می شود

تهران – ایرنا – شرکت های ایرانی قرار است برق تولیدی از گاز را به کشورهای ترکیه، افغانستان، پاکستان، عراق و امارات متحده عربی صادر کنند.

به گزارش ایرنا، علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز با بیان آنکه نخستین قرارداد صادرات برق دی ماه سال گذشته با یک شرکت بخش خصوصی ایرانی امضا شد، به تداوم مذاکره با شرکتهای ایرانی و خارجی برای صادرات برق اشاره کرد و افزود: بعد از امضای نخستین قرارداد در سال گذشته، هم اکنون توافقنامه اولیه با چهار شرکت ایرانی برای تبدیل گاز به برق امضا شده است.

وی با اشاره به امضای چند توافقنامه اولیه با شرکتهای ترکیه ای در سال گذشته و اینکه شرکتهای ایرانی هم اکنون در حال جانمایی برای احداث نیروگاه هستند ، تصریح کرد: در حال حاضر دو موضوع مهم برای این شرکتها وجود دارد، نخست محل احداث نیروگاه و دوم بازار فروش برق تولید شده؛ این شرکتها شش ماه برای مطالعات فرصت دارند که در حال انجام آن هستند.

به گفته کاملی، این شرکت ها، بازار افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه و امارات را تحت مطالعه دارند.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران دلایل اصلی انجام صادرات برق از سوی وزارت نفت را تنوع بخشی به صادرات گاز عنوان و تصریح کرد: یکی از راههای تنوع بخشی به صادرات گاز، تبدیل آن به برق است که وزارت نفت در این زمینه وارد شده است.

وی درباره سهم سرمایه گذار از قیمت فروش صادراتی برق، گفت: سهم سرمایه گذار متناسب با قیمت فروش برق در هر بازار هدف، عبارت است از هزینه تبدیل انرژی و هزینه های انتقال و بازاریابی به علاوه سود متعارف است و مابه التفاوت این مبلغ با قیمت فروش صادراتی برق در هر مورد، سهم طرف دیگر مشارکت یعنی شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی صادرات گاز ایران خواهد بود.

کاملی با اشاره به اینکه بخش خصوصی نقطه یابی ساخت نیروگاه را انجام می دهد و شرکت ملی گاز، گازرسانی به آنجا را تامین می کند، افزود: راندمان نیروگاههایی که از سوی بخش خصوصی ساخته می شود باید بالا باشد.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه، هم اکنون راندمان نیروگاههای خارج از کشور بیش از ۵٠ درصد است، در حالی که در ایران، این رقم در حدود ٣٧ درصد قرار دارد.

کاملی خاطرنشان کرد: راندمان نیروگاههای تازه باید همانند خارج از کشور باشد تا بتوانند با دیگر عرضه کنندگان برق در آن کشورها رقابت کنند.

وزارت نفت اعلا م کرده است که از طریق شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی گاز ایران، مسئولیت تامین گاز مورد نیاز را برای تولید برق با هدف صادرات به مقدار و در نقطه مورد توافق برعهده خواهد گرفت و گاز مورد نیاز را به عنوان آورده شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی گاز ایران به عنوان سرمایه گذار تحویل خواهد داد که البته وزارت نیرو انتقاداتی را نسبت به این تصمیم وزارت نفت مطرح کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *