خانه / اخبار مراکز استان / اقتصاد مازندران / توقف 80 درصد قراردادهای بهره برداری از جنگل های شمال در سال جاری

توقف 80 درصد قراردادهای بهره برداری از جنگل های شمال در سال جاری

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور:
توقف 80 درصد قراردادهای بهره برداری از جنگل های شمال در سال جاری
تهران – ایرنا – رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از توقف 80 درصدی قرارداد بهره برداری جنگل های شمال کشور در سال جاری خبر داد و گفت: دولت دوازدهم درنظر دارد امسال برداشت بی رویه حدود 250 هزار هکتار از جنگل های شمال را متوقف کند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «خداکرم جلالی» روز یکشنبه در نشست هم اندیشی همیاران و نمونه های منابع طبیعی سراسر کشور که در محل این سازمان برگزار شد، افزود: طبق تذکرها و تاکیدهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حفظ جنگل های شمال کشور دستور توقف بهره برداری از جنگل ها در نیمه دوم سال 95 صادر شد که توانستیم بهره برداری و برداشت چوب از 150 هزار هکتار از اراضی را متوقف کنیم.
وی اظهارداشت: امسال قرار است عملیات توقف بهره برداری از جنگل های شمال را داشته باشیم و بقیه توقف بهره برداری (20 درصد قراردادهای بهره برداری) با تشخیص دولت و مجلس شورای اسلامی در سال 97 اجرایی می شود.
جلالی تصریح کرد: این توقف بهره برداری از جنگل های شمال به معنای رهاسازی جنگل ها نیست بلکه به دنبال حفاظت و احیای جنگل ها هستیم و تلاش داریم تعهداتی که با مجریان طرح ها در گذشته داشته ایم تا حد ممکن رعایت کنیم و در چارچوب قوانین و مقررات و همچنین قراردادهای موجود موضوع را پیگیری کنیم.
** مهار عوامل ناپایدار از برنامه های ششم دولت دوازدهم
وی گفت: اکنون عوامل ناپایدار در منطقه، منابع طبیعی ایران را شکننده کرده است به طوری که آبخیزداری، آبخوانداری و بیابان زدایی در برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته است.
رئیس سازمان جنگل هاف مراتع و آبخیزداری کشور ابراز امیدواری کرد که بتوان در برنامه ششم در مهار عوامل ناپایدار منابع طبیعی گام های موثری برداشت زیرا اگر آبخیزداری مورد توجه قرار نگیرد، می تواند مقدمه بیابان زایی و در نهایت عاملی برای افزایش پدیده گرد و غبار و ریزگردها باشد که ناپایداری اکولوژیکی را به همراه خواهد داشت.
وی ادامه داد: پدیده گرد و غبار و ریزگردها یک مساله فرادستگاهی است که باید با نگاه ملی و مردمی دنبال شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *