چهارشنبه , 22 آذر 1396

ثبت ملی صابون سنتی مراغه

تبریز – ایرنا – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ثبت صابون سنتی شهرستان ویژه مراغه در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی این اداره کل، مرتضی آبدار گفت: در جلسه کمیته تخصصی ثبت آثار ناملموس که روز 21 اسفند در تهران برگزار شد، مهارت تهیه سنتی صابون مراغه در فهرست آثار ملی ناملموس کشور به ثبت رسید.
وی گفت: صابون سنتی و طبیعی مراغه با بیش از 200 سال قدمت معروفترین صابون سنتی کشور بوده و سوغات اصلی و ارزشمند این شهرستان محسوب می شود.
وی اضافه کرد: صابون مراغه تا پیش از تولید صابون‌های صنعتی، مورد استفاده بیشتر مردم شهرهای ایران بود و هم اکنون نیز در بازارهای سنتی همه شهرهای ایران به وفور یافت می شود و طرفداران زیادی دارد.
آبدار گفت: با توجه به مدارک و مستندات موجود و ارائه پرونده از سوی این اداره کل به کمیته تخصصی ثبت آثار کشور و پس از بررسی های صورت گرفته از سوی این کمیته، مهارت تهیه سنتی صابون مراغه در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسید.
بر اساس این گزارش، صابون مراغه از دنبه گوسفند و سود سوزآور تشکیل‌شده و در ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود.
امروزه با وجود رواج صابون‌های صنعتی، این نوع صابون همچنان به عنوان یکی از شوینده‌های سنتی رایج میان خانواده‌های ایرانی مورد استفاده است و شهرت جهانی هم دارد.
زمان زیادی صرف تولید این صابون می‌شود به طوری که شش ساعت برای مخلوط شدن مواد آن و سه ساعت نیز برای تبدیل شدن این مواد به صابون صرف می‌شود.
شهرستان مراغه به عنوان دومین شهر بزرگ استان آذربایجان شرقی در 125کیلومتری جنوب تبریز واقع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *