چهارشنبه , 26 مهر 1396
خانه / اخبار بورس / اخبار فوری بورس / حرکت آرام بورس به سمت اجرای استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی

حرکت آرام بورس به سمت اجرای استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی

تهران – ایرنا – رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه این سازمان در اجرای استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) منعطف است، گفت: این استانداردها به طور حتم باید در شرکت های بورسی اجرا شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «شاپور محمدی» امروز (شنبه) در همایش استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) با بیان اینکه بازارهای سرمایه از ذینفعان اصلی اجرای این گزارش ها هستند، افزود: بر اساس گزارش های بین المللی تنها 23 کشور این استانداردها را اجرا نکرده اند.
وی به وجود موانع احتمالی در اجرای استانداردهای «اف.آی.آر.اس» اشاره کرد و گفت: اگر برخی شرکت ها در اجرای بندهای آن، مشکلاتی را داشته باشند، سازمان بورس انعطاف نشان می دهد.
محمدی افزود: اینکه برخی شرکت ها بخواهند از اجرای این استانداردهای بین المللی طفره بروند، امکان پذیر نیست و به طور حتم باید اجرا شود.

** استانداردهای بین المللی لازمه مراودات تجاری بین المللی
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین تاکید کرد: برای حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور و فعالیت شرکت های داخلی در بازارهای بین المللی نیاز به تهیه و رعایت استانداردهای «اف.آی.آر.اس» است.
وی با بیان اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار در سال 92 اجرای این استانداردها را به صورت اختیاری به شرکت ها ابلاغ کرد، افزود: امسال 77 شرکت بورسی شامل 23 شرکت بیمه، 27 بانک و 27 شرکت دیگر بورسی ملزم به اجرای استانداردهای گزارشگری بین المللی مالی شدند.
محمدی با ذکر مزایا و ویژگی های اجرای این گزارش ها، گفت: «ارزش منصفانه» مهم ترین ویژگی اجرای استانداردهای گزارشگری بین المللی است که با هدف حمایت از سهام داران انجام می شود.
وی حمایت از سهام داران و سرمایه گذاران را وظیفه سازمان بورس دانست و گفت: برای ما مهم است که سهام به درستی و منصفانه ارزش گذاری شوند و به قیمت واقعی نزدیک باشند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار یادآور شد: علاوه بر نقدشوندگی، شفافیت و کارایی عملیات، موضوع ارزش منصفانه نیز در بورس دارای اهمیت زیادی است.
به گفته محمدی، استانداردهای «اف.آی.آر.اس» نیز به سرمایه گذاران خارجی کمک می کند تا با زبانی که متوجه می شوند، به بررسی وضعیت اقتصادی بپردازند.
وی با بیان اینکه نیاز است تا شرکت های ایرانی در بازارهای بین المللی حضور داشته باشند، گفت: شفافیت و پاسخگویی از طریق این استانداردها بهبود می یابد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به نقش شرکت های حسابرسی اشاره کرد و گفت: سالانه بیش از 2 هزار صورت مالی در بورس تهیه می شود که توسط حسابرسان مورد بررسی قرار می گیرد.
وی درباره ارایه گزارش مالی نهادهای عمومی غیردولتی نیز بیان داشت: این نهادها باید صورت های مالی خود را ارایه کنند که برخی از آنها اقدام به ارایه این گزارش ها کرده اند.
به گزارش ایرنا، استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS) به مجموعه‌ای از استانداردهای حسابداری گفته می‌شود که توسط هیات استانداردهای حسابداری بین‌المللی (IASB) تدوین شده ‌است؛ این استانداردها زبان جهان شمول برای شرکت ها برای ورود به عرصه تجارت جهانی به حساب می آید.
با توجه به اهمیت اجرای این استانداردها در ایران برای توسعه روابط تجاری شرکت ها در فضای پسابرجام، همایش «استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی IFRS و نقش آن در ارتقای شفافیت بازارهای مالی»به همت سازمان بورس و اوراق بهادار در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی، مدیرعامل سازمان حسابرسی، رئیس کل بیمه مرکزی، رئیس کل بانک مرکزی و جمعی از صاحبان بنگاه های اقتصادی کشور از جمله شرکت کنندگان در این همایش هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *