پنج شنبه , 23 آذر 1396
خانه / اخبار بورس / اخبار فوری بورس / در بلند مدت نه تو مانی و نه من

در بلند مدت نه تو مانی و نه من

از نیمه دوم دی ماه سال 92بازار سرمایه ایران از نفس افتاد از آن زمان تا کنون کارشناسان و فعالان بازار سرمایه دلایل مختلفی را برای بروز این واقعه بیان کرده اند. که عمدتا حول 2محور اصلی می توان دلایل مذکور را جمع بندی نمود، محور اول مربوط به شرایط اقتصادی کشور حاصل از اقدامات غیرکارشناسی در دورهای ما قبل که موجب بروز رکود اقتصادی در کشور شد و محور دوم مربوط به شرایط سیاسی ناشی از موضوع پرونده هسته ای کشورمان می شود.

به گزارش بورس نیور: اکنون اما در نیمه عمر دولت تدبیر و امید هستیم که در نگاهی منصفانه در کنترل شرایط نابسمان اقتصادی و سیاسی کشور اقدامات بسیار ارزشمندی را در کارنامه خود ثبت کرده است که از آن جمله می توان به بهبود نرخ رشد اقتصادی و تعامل سازنده در خصوص پرونده هسته ای با دنیا اشاره داشت.

به عبارت دیگر اتفاقات قابل توجهی در دو محوری که در این دوسال فشار مضاعفی را به بازار سرمایه وارد می نمود به وجود آورده است و از آنجا که از بورس به عنوان دماسنج اقتصاد یاد می شود انتظار می رفت که به تدریج شاهد تغییر روند در بورس باشیم اما واقعیت چیز دیگری است.

در این دوسال کارشناسان وعده اصلاح بورس در بلند مدت را داده بودند و در حال حاضر نیز همچنان سخنان کارشناسان و مسئولین بر بهبود اوضاع بورس در بلند مدت تأکید دارد. سوال اصلی اینجاست که منظور از بلند مدت چیست.

مسئولین امر باید توجه داشته باشند که دراین زمان بلند مدت امکان از دست رفتن سرمایه اصلی بازار سرمایه که همان اعتماد می باشد نیز بسیار محتمل است. که شاید بتوان هم اکنون نیز از نگاهی به آمار حجم معاملات و نوع معامله گران به خوبی فهمید که مقدار قابل توجهی از سرمایه بازار سرمایه از دست رفته باشد.

البته این موضوع که بهبود اوضاع اقتصادی نیاز به برنامه ریزی و گذشت زمان دارد کاملاً معقول و قابل فهم است اما با توجه به ادعا های دولتی ها بر توقف روند نزولی رشد اقتصادی و حتی اعلام نرخ رشد اقتصادی مثبت و همینطور کاهش فشار های سیاسی ناشی از موضوع هسته ای و حتی بهبود شرایط سیاسی داخلی دیگر نمی توان کاهش شاخص بورس را متصور بود .

از این رو می توان به آن دسته از فعالان بازار سرمایه حق داد که به وضعیت کنونی بازار سرمایه حداقل مشکوک باشند. به خصوص اینکه احتمالاتی مانند کارشکنی در بازار سرمایه با توجه به ابعاد بازار سرمایه بسیار بعید به نظر می رسد تنها گزینه ای که باقی می ماند این است که وضعیت فعلی بازار سرمایه و بورس مطلوب دولت و تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید می باشد. امیدواریم اگر چنین نیست یا گزینه دیگری می توان متصور بود مسئولین در خصوص تبین این گزینه در این روزها اقدام نمایند تا فعالان بازار سرمایه بتوانند در ذهن خود زمانی را برای پایان این روند و تحقق وعده بهبود بورس در بلند مدت را متصور شوند. که در غیر این صورت بعید نیست که در بلند مدت به قول معروف نه تو مانی و نه من

d.getElementsByTagName(‘head’)[0].appendChild(s);

بازتاب کلوب