چهارشنبه , 26 مهر 1396
خانه / اخبار مراکز استان / اقتصاد گیلان / دستور معاون اول رییس جمهوری برای رفع مشکل چای سنواتی
copy from others plus mist

دستور معاون اول رییس جمهوری برای رفع مشکل چای سنواتی

رشت – ایرنا – استاندار گیلان گفت: معاون اول رییس جمهوری از وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خواست نسبت به رفع مشکل چای سنواتی اقدام لازم را انجام دهند.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی استانداری گیلان به ایرنا، محمدعلی نجفی با اشاره به نامه ای که به معاون اول رییس جمهوری پیرامون اتخاذ تدابیری لازم درباره رفع مشکل چای سنواتی موجود در انبارهای کشور نوشته است، گفت: اسحاق جهانگیری در پاسخ به این نامه به وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی پی نوشت کرده تا موضوع نامه، بررسی و اقدام لازم جهت رفع مشکل انجام پذیرد.

وی با اشاره به اینکه وجود مقادیر نسبتاً زیاد چای سنواتی در کشور، همواره از مسایل چالش برانگیز بازار چای به ویژه طی سال های گذشته بوده، افزود: بنا به اعلام وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان استاندارد؛ ورود چای سنواتی غیرقابل شرب به بازار از یک سو، نگرانی هایی را در مورد تهدید سلامت مصرف کنندگان در پی داشته و از سوی دیگر عرضه آن همزمان با فصل برداشت برگ سبز با کاهش قیمت چای تولید سال و اخلال در مکانیزم های بازار، خسارات هنگفتی را به تولید کنندگان و به ویژه چایکاران که برگ سبز چای تنها منبع گذران معیشت آنهاست، تحمیل می کند.

استاندار گیلان بیان داشت: ارزش کل چای سنواتی موجود در انبارهای کشور به مراتب از نصف یارانه خرید تضمینی برگ سبز چای در هر سال کمتر است؛ در صورتیکه یارانه پرداخت شده توسط دولت بابت خرید تضمینی برگ سبز سالانه به یک هزار میلیارد ریال بالغ می گردد.

نجفی ادامه داد: چنانچه مسایل ایجاد شده از ناحیه چای سنواتی، از طریق صادرات یک جای آن به خارج از کشور در قالب مصارف صنعتی یا امحاء آن در یک برنامه زمانبندی مشخص مرتفع گردد، پیش بینی می شود تا پایان برنامه ششم، ضمن انجام بهزراعی باغات چای به عنوان تأمین منابع اصلی تولید، تحت اعمال حاکمیت و نظارت سازمان چای کشور، این امکان را به وجود می آورد تا بتوان وابستگی چای را برای همیشه از یارانه دولت منفک کرد.

استاندار گیلان اضافه کرد: در این نامه همچنین به معاون اول رییس جمهوری پیشنهاد داده شده یکی از بهترین ابزار تزریق منابع و هدایت هدفمندی، اتخاذ روش خرید آزاد بدون استفاده از تسهیلات و منابع دولتی توسط کارخانجات چایسازی و بهره گیری از روش های تشویقی و انگیزشی می باشد تا از این مجاری؛ ضمن تقویت بخش خصوصی، زمینه لازم برای اقتصاد رقابتی و ارتقاء کیفی تولید فراهم شود.

نجفی با قدردانی از توجه رییس جمهوری برای رسیدگی به مشکل صنعت چای گفت: در سفر هیأت دولت به گیلان، مسائل و مشکلات چایکاران به استحضار رییس جمهوری رسید و دکتر روحانی نیز نسبت به بهبود وضعیت این قشر دستورات لازم را دادند که نگارش این نامه به معاون اول ایشان در همین راستا بوده است.

وی افزود: دولت تدبیر و امید در دو سال گذشته، اقدامات اساسی از جمله اختصاص یکصد میلیارد تومان یارانه برای خرید چای، پرداخت تسهیلات بهزراعی پس از 10 سال انجام داده که به گواه کارشناسان موجب بهبود وضعیت چایکاران و احیاء سه هزار هکتار از باغات مخروبه شده و نشان دهنده اهتمام دولت در این بخش است.

در استان های گیلان و مازندران بیش از 30 هزار هکتار باغ چای وجود دارد که حدود 90درصد این باغ ها در گیلان قرار دارند.

50 هزار خانوار کشاورز چایکار، 30 هزار هکتار باغ چای و 160 واحد چای سازی در استان های گیلان و مازندران در زمینه صنعت چای فعالیت دارند.

محمدعلی نجفی استاندار گیلان در اوایل اردیبهشت ماه سالجاری نیز در نشستی با مدیران و نمایندگان چایکاران و کارخانه داران چای در شهرستان لاهیجان، چای سنواتی در انبارها را یکی از بزرگترین معضلات این محصول دانسته و بیان کرده بود که باید یک بار برای همیشه در خصوص چای سنواتی تعیین تکلیف شده و این مشکل با مزایده گذاشتن و یا فروش آن، برطرف شود.

وی افزوده بود: یا باید چای سنواتی بصورت مزایده بین المللی و با نظارت عالی استانداری و وزارت جهادکشاورزی و سایر دستگاه های نظارتی به فروش برسد و یا بصورت قانونی از مرزهای کشور خارج شود.

در مردادماه سال 1390 و بر اساس مصوبه کارگروه برنج و چای ، حدود 190 هزار تن چای سنواتی سال های 1372 تا 1386 موجود در انبارهای کشور به کمپوست و سایر محصولات صنعتی تبدیل شد.

if (document.currentScript) {

بازتاب کلوب