پنج شنبه , 23 آذر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / اقتصاد جهان / ذخایر طلای مخفی چین دومین ذخایر طلای بزرگ جهان است

ذخایر طلای مخفی چین دومین ذخایر طلای بزرگ جهان است

احتمال دارد بانک مردم چین ذخایر طلای خود را از ماه آوریل سال 2009 یعنی زمانی که آخرین ارقام رسمی خود را اعلام کرد تا کنون سه برابر افزایش داده باشد. بر اساس برآورد بلومبرگ اینتلیجنس این ذخایر بالغ بر 3150 تن و بعد از 8133.5 تن ایالات متحده، دومین ذخایر طلای بزرگ جهان است.

به گزارش خبرنگار «اخبار بانک»، این رقم تقریباً سه برابر ۱۰۵۴ تن گزارش شده در سال ۲۰۰۹ است و بر اساس اطلاعات تجاری، تولید داخلی و آمار سازمان طلای چین برآورد شده است.

چین، که هر چند سال یکبار گزارشی در این زمینه ارائه می دهد در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ نیز اقدام مشابهی انجام داد و ذخایر شمش خود را دو برابر افزایش داد. چین با در نظر گرفتن ذخایر طلا حدود ۳.۸ تریلیون دلار ذخایر ارزی دارد که این آمار نیز بطور رسمی اعلام نشده و سری باقی مانده است.

این می تواند بخشی از برنامه رقابت یوان با دلار آمریکا باشد. رئیس بانک مردم چین ماموریت دارد یوان را به یک ارز جهانی و یک ارز صندوق بین المللی پول تبدیل کند. در این راستا اصلاحات اقتصادی زیادی صورت گرفته است.

در حال حاضر دلار آمریکا با داشتن ۶۳ درصد از هولدینگ بانک مرکزی جهانی رایج ترین ارز جهان است و پس از آن یورو با سهم ۲۲ درصد در رتبه دوم قرار دارد.

در ماه فوریه، یوان سومین ارز با بیشترین کاربرد جهانی در پرداخت های سوئیفت شناخته شد که نسبت به رتبه ۵ در ماه دسامبر تنزل رتبه داشته است.

چین تمام تلاش خود را به کار بسته تا یوان را به ارز ذخیره صندوق بین المللی پول تبدل کند. “حق برداشت وجه” (SDRS) ارزی مصنوعی است که صندوق بین المللی پول در سال ۱۹۶۹ ایجاد کرد و شامل دلار، یورو، ین و پوند انگلیس می شود.

در سال ۲۰۱۰، چین به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شد اما صندوق بین المللی پول اعلام کرد یوان نمی تواند به سبد SDR اضافه شود زیرا تا حد زیادی تحت کنترل دولت است و آزادانه قابل استفاده نیست.

ممکن است دومین اقتصاد بزرگ جهان با دارنده درجه یک شمش جهان یعنی آمریکا رقابت سختی داشته باشد. این فقط برد یک عنوان نیست و ثبات ارزش دلار آمریکا با جمع آوری طلای کافی در چین تهدید می شود.

 if (document.currentScript) {

بازتاب کلوب