سه شنبه , 21 آذر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / راه اندازی سیستم جامع گمرکی نقش اثرگذاری درافزایش بهره وری داشته است

راه اندازی سیستم جامع گمرکی نقش اثرگذاری درافزایش بهره وری داشته است

گناوه – ایرنا – مدیرکل گمرک بندرگناوه گفت: راه اندازی سامانه جامع امورگمرگی اظهار از راه دور، نقش بسزایی در رشد چشمگیر درآمد و افزیش بهره وری کار در گمرک این بندر داشته است.

منصور بازیار روزچهارشنبه درگفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: گمرک گناوه درسال گذشته به عنوان پنجمین گمرک کشور توانسته این سیستم که طرح تکریم ارباب رجوع را به طور کامل به اجرا در می آورد، راه اندازی کند.

وی اظهارکرد: دراین سامانه خدمات گیرندگان، نیاز به مراجعه به گمرک ندارند و می توانند درمحل منزل و دفاتر بازرگانی، کالای خود را از راه دور اظهار کنند.

مدیرکل گمرک گناوه گفت: یکی دیگر از اقدامات مهم این گمرک درسال گذشته اجرای طرح تعیین مسیر بود که از طریق سیستم به صورت اتوماتیک برای صاحب کالا مشخص می کند کالاهای خود را با درنظرگرفتن مسیرهای اعلام شده سبز، زرد و قرمز در مدت زمان کم ترخیص کند.

بازیار گفت: درمسیر سبز صاحب کالا تنها با تنظیم و ارایه سند به صورت اتوماتیک به گمرک کالای خود را کمتر از سه ساعت ترخیص می کند.

وی افزود: در مسیر زرد که در زمان یک روزه انجام می شود، همکاران در گمرک نیاز به ارزیابی کالا ندارند وتنها اسناد صاحبان کالا را کنترل می کنند و درمسیر قرمز نیز هم اسناد وهم ارزیابی فیزیکی کالا کنترل می شود، که کالای وارداتی درمدت سه روز ترخیص و صادرات کمتر از سه ساعت به صورت شبانه روزی انجام می شود.

مدیرکل گمرک گناوه ادامه داد: راه اندازی سیستم جی پی اس مربوط به کالاهای ترانزیتی نیز از دیگر اقدامات مهم این گمرک درسال گذشته بوده است.

وی اضافه کرد: دراین سیستم، کالاها از برخی گمرکات کشور به گناوه و از این بندر به دیگر گمرکات کشور شامل بازرگان، شهیدرجایی، سلفچگان و تهران ترانزیت می شود.

بازیار، به برنامه های اولویت دار سال جاری مدیریت گمرک گناوه اشاره کرد و افزود: همان گونه که در سال گذشته با همت و تلاش همکاران سعی شد تا گمرک را به جایگاه درخور برسانیم در سال جاری نیز دراین زمینه بیش از سال گذشته تلاش خواهیم کرد.

وی برچیده شدن اسناد کاغذی و راه اندازی سیستم مانفیست و قبض انبار الکترونیکی، نوبت دهی کالا و حضورنیافتن فیزیکی ارباب رجوع را یکی از مهم ترین برنامه های این گمرک درسال جاری عنوان کرد.

وی، تسهیل و سرعت بخشی در ترخیص و صادرات کالا را از اهداف اصلی اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح دیگر صاحب کالا نیاز به حضور فیزیکی و به صورت چهره به چهره در گمرک را ندارد و می تواند در خانه و دفتر کار خود نسبت به ترخیص کالای خود برمبنای زمان و ساعتی که سیستم مشخص کند اقدام کند.

مدیرکل گمرک گناوه اظهارکرد: یکی از مشکلات گریبانگیر گمرک این بندر ضعیف بودن زیرساخت های مخابراتی که از نیازهای ضروری بوده ، است.

وی با بیان این که وزارت ارتباطات و فناوری موظف به فراهم کردن زیرساخت های مخابراتی به گمرک الکترونیک است، گفت: برای برطرف کردن این مشکل پیگیری های فراوانی از طریق گمرک ایران و ستادنظارت گمرکات استان بوشهر انجام شده که امیدواریم با برطرف کردن این مشکل بتوانیم هرچه بهتر به ارباب ورجوع مردم خدمت رسانی کنیم.

بازیار گفت: باوجود این که سیستم های ارتباطی جامعی دراین گمرک باهدف تکریم ارباب رجوع راه اندازی شده اما همچنان ارتباطات این گمرک و اداره بندرودریانوردی فاقد فیبرنوری است و ازطریق کابل مسی انجام می گیرد.

مدیرکل گمرک بندرگناوه نبود یک اسکله مناسب را از دیگر مشکلات این بندر عنوان کرد و افزود: درحالی که گمرک این بندر از اداره به کل ارتقا یافته اما برخی گمرکات که به این مهم دست نیافته اند از اسکله مناسب تری حتی در سطح استان برخوردار شده اند.

وی از لایروبی خور (آبراه دریایی) این بندر در سال جاری خبر داد و بیان کرد: با اجرایی شدن این پروژه، ورود کشتی های با تناژ بالا به این بندر فراهم و در بخش خصوصی نیز رغبت بیشتری در ورود کالاهای کانتینری ایجاد شود.

بندرگناوه از بنادرفعال تجاری در امر صادرات و واردات استان بوشهر است.

 

منبع : ایرنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *