پنج شنبه , 23 آذر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / صادرات / رشد 78 درصدی صادرات کالاهای تولیدی خراسان شمالی

رشد 78 درصدی صادرات کالاهای تولیدی خراسان شمالی

بجنورد – ایرنا – مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: صدور کالای تولیدی این استان به خارج از کشور در سال قبل نسبت به برنامه پیش بینی شده حدود 78 درصد افزایش داشت.

یحیی نیکدل روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، ارزش کالاهای صادر شده از این استان به خارج از کشور در سال 93 را حدود 259 میلیون دلار اعلام کرد.

وی اظهار کرد: ارزش کالاهای تولیدی صادر شده از این استان در حالی به مرز 260 میلیون دلار رسیده که طبق برنامه پیش بینی شده وزارت صنعت، معدن و تجارت، این رقم برای این استان 145 میلیون دلار تعیین شده بود.

وی وزن کالاهای صادراتی استان در مدت یاد شده را 801 هزار تن اعلام کرد که به نسبت مشابه سال قبل از آن 31 درصد و از نظر ارزشی 67 درصد رشد نشان می دهد.

دبیر شورای توسعه صادرات خراسان شمالی کشورهای هدف صادراتی این منطقه را حدود 20 کشور اعلام کرد که عمده ترین آنها افغانستان، ترکیه، ترکمنستان، هندوستان و عراق هستند.

نیکدل افزود: پارسال بیشترین حجم صادرات خراسان شمالی با حدود 30 درصد کل صادرات به کشور افغانستان صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: این استان قابلیت های خوبی در حوزه صادرات دارد که با بهره گیری از توانمندی های موجود می توان در یک دوره سه تا پنج ساله سقف صادرات این استان را به 500 میلیون دلار رساند.

وی برنامه صادراتی استان برای سال جاری را 300 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: برای تحقق این برنامه نیازمند همکاری تمام دستگاه های اقتصادی از جمله بانک ها در تامین نقدینگی واحدهای صنعتی و صادرکنندگان هستیم.

استان خراسان شمالی با تولید حدود یک میلیون تن کالای کشاورزی، داشتن افزون بر 300 واحد تولیدی و صنعتی بزرگ و کوچک چون پتروشیمی بجنورد، آلومینای جاجرم و فولاد اسفراین می تواند نقش مهمی در حوزه صادراتی داشته باشد.

در سال های اخیر به دلیل برخی محدودیت ها برای پتروشیمی و آلومینا، بخش زیادی از تولیدات این واحدهای بزرگ به مصرف داخلی رسیده و یا به دلیل محدودیت ناشی از تحریم قابلیت صادرات پیدا نکرد.

شورای صادرات خراسان شمالی برنامه صادراتی پیش بینی شده برای سال 93 این استان را حدود 350 میلیون دلار و در یک دوره زمانی پنجساله حدود یک میلیارد دلار برآورد کرده است.

منبع : ایرنا

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *