پنج شنبه , 23 آذر 1396
خانه / خبر ویژه / صادرات 294 میلیون دلاری ازکرمانشاه به مقصد 18 کشورجهان

صادرات 294 میلیون دلاری ازکرمانشاه به مقصد 18 کشورجهان

صادرات 294 میلیون دلاری ازکرمانشاه به مقصد 18 کشورجهان
کرمانشاه- ایرنا- استان کرمانشاه با داشتن بیش از 330 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق، به عنوان دروازه صادراتی ایران با این کشور شناخته می شود و عمدتا نیمی از کل صادرات صورت گرفته از طریق مرزها و بازارچه های کرمانشاه صورت می گیرد.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، گمرکات کرمانشاه، خسروی، پرویزخان، قصرشیرین و پاوه و بازارچه های مرزی پرویزخان، شوشمی و شیخ صله از جمله فعالترین گمرکات و بازارچه های استان هستند که کالا در آن ها اظهار و صادر می شود.
بدون شک امروز صادرات نقش مهمی در توسعه و شکوفایی اقتصاد دارد تا جایی که طی سالیان اخیر و بنا به گفته استاندار کرمانشاه بسیاری از کشورهای دنیا که دارای مرز مشترک با سایر کشورها هستند به این کار مبادرت می کنند.
در این میان استان کرمانشاه نیز با داشتن مرز مشترک طولانی با 2 بخش عرب زبان و کردزبان کشور عراق و نیازی که بازار آن ها به محصولات ایرانی دارد موقعیت خوبی دارد تا با افزایش تولیدات خود، سهم صادراتیش به این کشور را افزایش دهد.
کشورهای همجوار نظیر سوریه، ترکیه و افغانستان نیز با برنامه ریزی بهتر مسئولان می تواند در آینده ای نزدیک به بازارهای هدف تبدیل شده و محصولات گوناگون را از مرزهای استان کرمانشاه به این کشورها صادر کنند.
در همین راستا، خلیل حیدری مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه در گفتگو با ایرنا، کل صادرات انجام شده در استان کرمانشاه طی 2 ماه ابتدایی سال جاری را 831 هزار و 213 تن به ارزش 293 میلیون و 95 هزار و 376 دلار عنوان کرد و گفت: این محصولات به 18 کشور جهان صادر شده است.
وی با بیان اینکه در 2 ماه ابتدایی سال 95 نیز 866 هزار و 466 تن کالا به ارزش 305 میلیون و 743 هزار و 340 دلار کالا از مرزهای استان صادر شده است، گفت: این آمار نشان می دهد که آمار صادرات انجام شده در سال 96 و در مقایسه با سال 95 چه از لحاظ وزنی و چه از لحاظ ارزشی چهار درصد کاهش داشته است.
حیدری خاطرنشان کرد: مجموع اقلام صادراتی استان به خارج از کشور در 2 ماه ابتدایی امسال 199 نوع کالا بوده است.

** ارزش 46 میلیون دلاری صادرات کالا از گمرکات مرزی استان
مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه در ادامه به صادرات اظهار شده در گمرکات مرزی استان (پرویزخان، خسروی،پاوه) اشاره و اظهار کرد: ارزش این صادرات که شامل 145 هزار و 705 تن کالا می شود به 46 میلیون و 702 هزار و 933 دلار می رسد.
وی خاطرنشان کرد: این مقدار صادرات در مقایسه با 2 ماه ابتدایی سال گذشته از لحاظ وزنی 55 درصد و از لحاظ ارزشی 45 درصد کاهش نشان می دهد.

** اظهار حدود 316 هزار تن کالا از گمرک کرمانشاه
حیدری همچنین از اظهار 315 هزار و 945 تن کالا به ارزش 79 میلیون و 985 هزار و 207 دلار در گمرک کرمانشاه که از مرزهای استان خارج شده طی 2 ماه ابتدایی امسال خبر داد.
وی گفت: این مقدار صادرات از لحاظ وزنی 43 درصد و از نظر ارزشی نیز 95 درصد در مقایسه با سال گذشته رشد داشته است.
مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه همچنین مقدار صادرات اظهار شده در گمرک کرمانشاه که از سایر مرزهای کشور خارج شده است را 26 هزار و 774 تن به ارزش 28 میلیون و 587 هزار و 109 دلار ذکر کرد.

** لوازم خانگی در صدر صادرات کرمانشاه
حیدری در ادامه و در خصوص محصولات صادراتی نیز گفت: لوازم خانگی و محصولات پاکیزگی با بیش از 14 میلیون و 492 هزار دلار در صدر محصولات صادراتی استان طی 2 ماه ابتدایی امسال قرار گرفتند.
وی خاطرنشان کرد: ظروف ملامین با بیش از 11 میلیون و 204 هزار دلار و گوچه فرنگی نیز با بیش از 9 میلیون و 527 هزار دلار در رده های دوم و سوم قرار گرفته اند.

** عراق در صدر کشورهای وارد کننده از کرمانشاه
مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه به کشورهای طرف صادرات ایران نیز اشاره و اظهار کرد: عراق با وارداتی به مقدار 145 میلیون و 774 هزار و 187 دلار در صدر کشورهای وارد کننده از استان کرمانشاه قرار گرفته است.
حیدری ادامه داد: افغانستان با وارداتی به مقدار 2 میلیون و 877 هزار و 539 دلار و ترکیه با یک میلیون و 625 هزار و 848 دلار در رده های دوم و سوم قرار گرفته اند.
وی همچنین از ارمنستان، ازبکستان، کره جنوبی، لیبریا، فیلیپین و ویتنام به عنوان دیگر کشورهایی که بیشترین واردات از طریق مرزهای استان کرمانشاه در آن ها صورت گرفته، نام برد.
حیدری، ارزش صادرات صورت گرفته از مرزهای استان کرمانشاه به 10 کشور اول مقصد صادراتی را 150 میلیون و 667 هزار و 519 دلار عنوان کرد.

** ارزش واردات از مرزهای استان به بیش از 3.5 میلیون دلار رسید
مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه در ادامه به مقدار واردات صورت گرفته از مرزهای استان نیز اشاره کرد و گفت: در 2 ماه ابتدایی امسال در مجموع یک هزار و 619 تن کالا به ارزش سه میلیون و 502 هزار و 216 دلار از مرزهای کرمانشاه وارد کشور شده است.
وی تصریح کرد: در مدت مشابه سال قبل پنج هزار و 703 تن کالا به ارزش هفت میلیون و 290 هزار و 863 دلار وارد استان شده بود که در مقایسه با هم ارزش وزنی و دلاری آن به ترتیب 72 و 52 درصد کاهش نشان می دهد.

** 6 محصول کشاورزی امکان صادرات خوبی دارند
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه صادرات می تواند باعث رونق اقتصادی در استان شود، گفت: 6 محصول کشاورزی امکان صادرات خوبی دارند که باید در افزایش تولیدات آن ها کوشید.
خسرو شهبازی ادامه داد: محصولاتی مانند هندوانه، گندم، گوجه فرنگی، سبزیجات، گوشت مرغ و محصولات خوراک دامی امکان صادرات خوبی دارند.
وی اظهار کرد: کمک به افزایش تولید این محصولات مازاد بر نیاز استان و صادرات آن ها می تواند جهش بزرگی در اقتصاد کرمانشاه و رونق صادرات از مرزهای استان ایجاد کند.

** تلاش برای کسب بازار سایر کشورهای منطقه
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز در گفتگو با ایرنا، بر تلاش برای کسب بازار سایر کشورهای منطقه نظیر ترکیه و سوریه تاکید کرد.
نعمت الله حقیقی با بیان اینکه عموما 23 کشور جهان در طول سال هدف صادرات استان قرار می گیرند، افزود: حجم وسیعی از این صادرات به کشور عراق با حدود 98 درصد انجام می گیرد.
وی تصریح کرد: امروز با توجه به شرایط منطقه کشورهای زیادی خواستار واردات از ایران هستند که باید از این فرصت استفاده و محصولات مورد نیاز را از مرزهای استان برای آن ها صادر کنیم.
حقیقی در پایان گفت: برای افزایش صادرات و بدست آوردن سهم بیشتری از سایر بازارهای منطقه باید صنایع کوچک استان تبدیل به سندیکای صادراتی شوند و محصولات خود را با رویکرد صادراتی تولید کنند.
گزارش رویدادهای خبری به همراه گزارش تصویری آن ها و اخبار متنوع دیگر، هر روز بر روی سایت ایرنا استان کرمانشاه ttp://www.irna.ir/kermanshah و کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام به آدرس irnakermanshah@ منتشر خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *