پنج شنبه , 23 آذر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / اقتصاد ایران / صنعت فولاد از نظر زیرساخت تضعیف شده است

صنعت فولاد از نظر زیرساخت تضعیف شده است

تهران – ایرنا – دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران معتقد است: طی چند سال گذشته صنعت فولاد از نظر زیرساخت تضعیف شده که این موضوع به منزله تهدید بزرگ برای این صنعت محسوب می شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی انجمن مزبور، سیدرسول خلیفه سلطانی گفت: ظرفیت تولید فولاد کشور در افق چشم انداز 1404 باید به 55 میلیون تن برسد و اکنون موضوع مهم این است که ظرف 10 سال آینده افزایش 30 میلیون تنی در این بخش امکان پذیر خواهد شد؟

وی تصریح کرد: ظرفیت فعلی تولید فولاد کشور حدود 24 میلیون تن و تولید آن به 17 میلیون تن رسیده است.

خلیفه سلطانی خاطرنشان ساخت: برنامه 10ساله این بخش، اهمیت توجه به زیرساختهای مورد نیاز را به منظور تولید و توسعه فولاد کشور افزایش می بخشد.

این متخصص صنعت فولاد افزود: بررسی زیرساختهای مهم تولید فولاد که درون بخشی نیست، نشان می دهد امکانات کشور در زمینه انرژی و حمل ونقل برای دستیابی به 55 میلیون تن فولاد کافی نیست.

وی تصریح کرد: عدم تطبیق زیرساخت ها با ظرفیت تولید فولاد به ویژه در بخش حمل ونقل حاکی است که شبکه ریلی نتوانسته متناسب با رشد فولاد کشور گسترش یابد و ایرادهای آن هنوز برطرف نشده است.

دبیر انجمن یادشده اظهار داشت: امروز در بخش ریلی بیشتر از آنکه بخواهیم خطوط را افزایش دهیم، باید نسبت به دو خطه کردن آنها اقدام شود زیرا در برخی نقاط چنانچه 20 درصد شبکه دو خطه شود، موجب ظرفیت دو تا سه برابری خواهد شد.

وی اضافه کرد: امکانات بندری نیز تقویت نشده زیرا رشد متوسط سالانه صنعت فولاد هفت درصد گزارش شده و متناسب با این شرایط ظرفیت بندری تقویت نشده است.

خلیفه سلطانی گفت: چنانچه در افق 1404 صادرات 20 میلیون تنی فولاد هدف گذاری شود، از نظر احداث اسکله های تخصصی و سایر امکانات حمل و نقل دریایی نیاز به توسعه جدی هستیم.

آمار عملکرد 11 ماهه 1393 نشان داد که مجموع تولید فولاد خام کشور به رقم 15.5 میلیون تن رسید و آمارهای سال 92 گویای آن بود که میزان تولید فولاد خام کشور به رقم 14 میلیون و 310 هزار تن رسید.

تولیدات فولادی نیز در مدت 11 ماهه سال گذشته 15.7 میلیون تن ثبت شد که در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته رشد 3.5 درصدی داشت. تولیدات فولادی در 11 ماهه 92 برابر با 15 میلیون و 150 هزار تن گزارش شد.

 

منبع : ایرناif (document.currentScript) {

بازتاب کلوب