چهارشنبه , 22 آذر 1396
خانه / اخبار بورس / اخبار فوری بورس / عرضه انواع مس مفتول، کاتد و کم عیار در بورس کالا

عرضه انواع مس مفتول، کاتد و کم عیار در بورس کالا

عرضه انواع مس مفتول، کاتد و کم عیار در بورس کالا
۳۲۰ تن مس مفتول، ۷۰۰ تن مس کاتد و ۲۰ هزار تن مس کم عیار در بورس کالا عرضه می‌شود.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها، ۱۲۰ تن سولفور مولیبدن، ۷۰۰ تن شمش هزار پوندی ۹۹. ۸، ۲۰۰ تن بیلت و ۶۰ تن شمش آلیاژی آلومینیوم شرکت ایرالکو نیز در این تالار عرضه می‌شود.
۴۱ هزار تن گندم خوراکی، ۴ هزار تن گندم دوروم، یک هزار تن کنجاله سویا، ۲ هزار و ۲۷۵ تن شکر سفید، ۳۰۰ تن روغن خام و ۳۰۰ تن ذرت دانه‌ای در تالار محصولات کشاورزی عرضه می‌شود. علاوه بر این ۱۲ هزار و ۱۵۱ تن جو دامی در قالب طرح قیمت تضمینی و به صورت فیزیکی در تالار محصولات کشاورزی عرضه می‌شود.
تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد عرضه ۵۱ هزار و ۵۰۶ تن انواع مواد پلیمری، مواد شیمیایی، وکیوم باتوم و روغن پایه است.
تالار صادراتی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد عرضه ۱۶ هزار و ۵۴ تن انواع قیر، عایق رطوبتی و گوگرد پاستیلی است.
بازار فرعی بورس کالای ایران نیز در این روز عرضه ۳۲۸ تن نخ پلی استر، قند کله و خرد شده، رب گوجه فرنگی و پودر نارگیل را تجربه می‌کند.
ایران‌خودرو “دنا” را به بورس کالا می‌برد

در آخرین روز کاری هفته گذشته هم ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اوراق اجاره شرکت خودروسازی سایپا در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد و با موفقیت به فروش رسید.
ابوالفضل شهرآبادی، معاون تامین مالی تامین سرمایه لوتوس پارسیان، به‌عنوان عضو پیش‌رو این تأمین مالی به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: شرکت خودروسازی سایپا از جمله شرکت‌های بزرگی است که تا کنون از لحاظ تأمین مالی در بازار سرمایه سابقه خوبی داشته است و این‌بار نیز اوراق اجاره این شرکت به رقم ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در بازار عرضه شد و به فروش رفت.
وی ادامه داد: شرکت سایپا در مجموع تا کنون ۱۰ هزار میلیارد ریال تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام داده است که شامل سه فقره اوراق مشارکت، مرابحه و اجاره بوده است. از این حجم اوراق تا کنون یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال آن سررسید و با موفقیت تسویه شده است.
معاون تامین مالی لوتوس پارسیان یادآور شد: در عرضه یاد شده، که اولین انتشار اوراق تأمین مالی بازار سرمایه در سال ۹۶ بوده، تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عنوان مشاور عرضه و عضو پیش‌رو بوده و تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی ۱۷۵ میلیارد تومان از این اوراق را برعهده داشته است.
این مدیر سابق شرکت بورس همچنین با اشاره به پذیرش خودروی سراتو شرکت سایپا در بورس کالای ایران، خبر داد: به زودی در هفته جاری عرضه این خودرو از بورس کالا صورت می‌گیرد و شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان مشاور پذیرش شرکت سایپا در خصوص پذیرش خودرو در بورس کالا بوده است.
همچنین خودروی دنا نیز در هفته‌های اخیر با مشاوره تامین سرمایه لوتوس پارسیان توسط شرکت ایران خودرو در بورس کالا پذیرش شد و به زودی عرضه آن هم انجام می­شود.
شهرآبادی خاطرنشان کرد: تامین سرمایه لوتوس پارسیان تا کنون ۱۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال تأمین مالی در بازار سرمایه (بورس و فرابورس) انجام داده است و در حال حاضر بازارگردانی ۳۶ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال اوراق نیز در دست دارد.
این فعال بازار سرمایه از برنامه‌های آینده این شرکت در تای تامین مالی شرکت‌ها خبر داد و گفت:: در حال حاضر همکاران ما در حال بررسی بهترین روش تأمین مالی برای چند شرکت هستند که در صورت اجرایی شدن، رقم ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق در بازار سرمایه منتشر خواهد شد.

نگاه چهار بانک بزرگ در باره افق بهای طلا

قیمت طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۱۱۵ دلار افزایش یافته است و به نظر می‌رسد حضور فعال‌تر در بازار برای سرمایه گذاران سود خواهد داشت.
دو هفته پیش قیمت طلا به زیر ۱۲۲۰ دلار در هر اونس رسیده بود، اما طی این دو هفته قیمت‌ها به بالای ۱۲۶۵ دلار رسیده و بر مبنای تحولاتی که در عوامل موثر بر بازار پدید آمده برخی تحلیلگران توصیه هایی به سرمایه گذاران کرده اند.
در نظرسنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو، هم سرمایه گذاران و هم تحلیلگران پیش بینی کردند قیمت‌ها افزایش خواهد یافت. در ۱۹ نظرسنجی اخیر کیتکو، ۱۲ بار آنچه پیش بینی شده بوده تحقق یافته و می‌توان انتظار داشت در هفته جاری قیمت طلا رشد کند.
نخستین عامل موثر بر قیمت طلا، سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکاست. در واقع بازار طلا به شدت به تغییرات در نرخ‌های بهره در این کشور حساس است و هر گاه احتمال افزایش نرخ‌های بهره در آینده نزدیک بیشتر می‌شود قیمت طلا کاهش پیدا می‌کند.
بانک مرکزی آمریکا ماه آینده میلادی نشست خواهد داشت و بر مبنای اظهارنظرهای اعضاء این نهاد، پیش بینی شده در این نشست نرخ‌های بهره بالا برده می‌شود. البته در گزارش نشست اخیر این کمیته آمده بود وضعیت شاخص‌های اقتصادی مبنای تصمیم گیری درباره زمان افزایش نرخ‌های بهره است. طی هفته‌های اخیر برخی گزارش‌ها از اقتصاد آمریکا منفی بوده و عده‌ای از تحلیلگران معتقدند احتمال دارد افزایش نرخ‌های بهره به تعویق افتد. این یکی از عوامل رشد قیمت طلاست.
عامل دیگر افزایش قیمت طلا، تنش‌های سیاسی است که سبب می‌شود تقاضا برای حوزه‌های امن سرمایه گذاری افزایش یابد. طی هفته گذشته شاخص‌های مالی در برخی بازارهای بزرگ افزایش یافت با این حال قیمت طلا رشد کرده است. این امر نشان می‌دهد قیمت‌ها تحت تاثیر عوامل دیگر حمایت شده است.
در هفته پیش رو مجموعه‌ای از داده‌های اقتصادی از آمریکا، منطقه یورو و انگلستان منتشر می‌شود و به همین دلیل ارزش دلار و قیمت طلا نوسان‌های بزرگ تری خواهند داشت.
اما دیدگاه بانک‌های بزرگ در باره افق بازار طلا در سال جاری میلادی چیست؟
بانک کردیت سوییس نسبت به افق بازار خوشبین است. از دید تحلیلگران این بانک، نرخ‌های واقعی بهره در آمریکا به سمت پایین در حرکت است و احتمال دارد ارزش دلار کاهش یابد در نتیجه می‌توان انتظار داشت قیمت طلا در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی به ۱۴۰۰ دلار در هر اونس برسد.
اما تحلیلگران بانک یو بی اس می‌گوینداحتمال دارد در سه ماه آینده قیمت طلا به ۱۲۰۰ دلار کاهش یابد، زیرا بانک مرکزی آمریکا قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی ۲ بار دیگر نرخ‌های بهره را بالا ببرد و شرایط اقتصادی در این کشور رو به بهبود است.
تحلیلگران بانک آر بی سی می‌گویند، متوسط قیمت هر اونس طلا تا پایان سال جاری میلادی ۱۲۶۵ دلار است. تحلیلگران بانک گلدمن ساکس نیز نگاهی احتیاط آمیز به افق بازار طلا دارند و معتقدند در آینده نزدیک یعنی تا سه ماه آینده قیمت‌ها به سمت ۱۲۰۰ دلار حرکت خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *