سه شنبه , 30 آبان 1396
خانه / اخبار بورس / اخبار فوری بورس / عقب نشینی 504 پله ای شاخص بورس به کانال 84 هزار واحدی

عقب نشینی 504 پله ای شاخص بورس به کانال 84 هزار واحدی

عقب نشینی 504 پله ای شاخص بورس به کانال 84 هزار واحدی
تهران- ایرنا- شاخص بورس، امروز (یک شنبه) با 504 واحد افت به رقم 84 هزار و 564 واحد رسید.

به گزارش یکشنبه ایرنا، اغلب گروه های بورسی در معاملات امروز با عرضه بیش از حد و کاهش قیمت مواجه بودند که این وضعیت در گروه های خودرو، پالایشی و فولادی و فلزی بیشتر از سایر گروه های مشهود بود.
نمادهای خساپا (سایپا)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شتران (پالایش نفت تهران)، فولاد (فولاد مبارکه)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) و خودرو (ایران خودرو) در معاملات امروز، بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند، اما نماد فارس (هلدین خلیج فارس) تاثیر مثبت بر شاخص بر جای گذاشت.
در معاملات امروز 836 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 329 میلیارد ریال در 66 هزار و 194 نوبت خرید و فروش شد.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز امروز قرمزپوش بودند. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 163 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 267 واحد افت کرد.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، 202 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 857 واحد کاهش یافت.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 557 واحد و شاخص بازار دوم بورس 34 واحد پایین آمد.
گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین بورس شد. در این گروه 222 میلیون سهم به ارزش 250 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش 156 میلیارد ریال و رایانه به ارزش 140 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم، گروه اطلاعات و ارتباطات با معاملاتی به ارزش 138 میلیارد ریال جای گرفت. گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش 138 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

**کاهش 22 واحدی فرابورس
فرابورس ایران معاملات امروز را با دادوستد افزون بر 294 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر 3 هزار و 286 میلیارد ریال پشت سر گذاشت.
شاخص فرابورس در پایان ساعت معاملات، افت 22 واحدی را نشان می دهد که بدین ترتیب این شاخص در جایگاه 915 واحدی قرار گرفت.
عنوان بیشترین افزایشی قیمتی به نماد «ولشرق» متعلق به شرکت لیزینگ ایران و شرق که روز گذشته با کشف قیمت 1570 ریالی هر سهم رسما به مبادلات بازار سهام وارد شد، رسید.
در تابلو تسهیلات مسکن نیز مبادله بیش از 69 هزار ورقه به ارزش افزون بر 53 میلیارد ریال انجام شد که بیشترین استقبال خریداران و فروشندگان از اوراق تسهیلات مسکن تیرماه 96 صورت گرفت.
در بازار اوراق با درآمد ثابت 2 میلیون و 640 هزار ورقه جابه‌جا شد که ارزش این حجم از مبادلات بر 2 هزار و 620 میلیارد ریال بالغ شد.
در این میان دادوستد بیش از 514 هزار ورقه «سخاب4» به ارزش بیش از 494 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش دادوستدی را در این نماد رقم زد.

** تقاضای 4.5 برابری در پذیره نویسی نخستین صندوق سرمایه‌گذاری پروژه کشور
واحدهای نخستین صندوق سرمایه‌گذاری پروژه کشور در ثانیه‌های ابتدایی نخستین روز پذیره‌نویسی به فروش رفت.
پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری پروژه آرمان پرند مپنا که برای مرحله نخست یک هزار میلیارد ریالی تامین مالی می‌کرد، با تقاضای 4.5 برابری روبه‌رو شد و واحدهای صندوق در کوتاهترین زمان به فروش رفت.
علی اسلامی بیدگل، رئیس هیات مدیره شرکت مشاورسرمایه‌گذاری آرمان‌‌آتی گفت: تعداد واحدهای صندوق برابر با 318 میلیون و 167 هزار و 357 واحد و قیمت پایه برابر با 3143 ریال بود که به دلیل حجم بالای تقاضا، قیمت عرضه 3174 ریال تعیین شد.
اسلامی، ارزش کل بازاری صندوق را با کشف قیمت امروز بیش از 22 هزار و 800 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: صندوق سرمایه‌گذاری پروژه آرمان پرند مپنا در دو مرحله دیگر به ترتیب به میزان یک هزار و 500 و یک هزار میلیارد ریال تامین مالی خواهد کرد که در ماه‌های آینده انجام خواهد شد.
با این تامین مالی، یکی از بزرگترین پروژه‌های صنعت نیروگاهی در تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی برای افزایش بهره وری و کاهش مصرف انرژی انجام خواهد شد.
صندوق سرمایه‌گذاری پروژه ساختاری است که به‌منظور ساخت و رساندن به مرحله بهره‌برداری پروژه های سودآور خدماتی و تولیدی، به جمع‌آوری وجوه از سرمایه‌گذاران و اختصاص وجوه جمع‌آوری شده به پروژه مربوطه می پردازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *