چهارشنبه , 26 مهر 1396
خانه / خبر ویژه / فعال‌ترین مرز جاده‌ای در زمینه واردات کالا معرفی شد

فعال‌ترین مرز جاده‌ای در زمینه واردات کالا معرفی شد

یک مقام مسئول اعلام کرد: از میان مرزهای جاده‌ای کشور، مرز بازرگان با سهم ۵۵ درصدی فعال‌ترین مرز در زمینه واردات کالا به کشور به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرامرز مداح با بیان اینکه در ۳ ماهه سال ۹۴ در مجموع ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی و آبی وارد و ۱۲ میلیون و ۴۹۶ هزار تن کالا از مرزهای کشور صادر شده است، گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته میزان واردات ۶ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه از مجموع کالاهای صادر و وارد شده، میزان یک میلیون و ۷۱۷ هزار تن کالا از طریق مرزهای جاده‌ای از کشور خارج و میزان ۳۶۸ هزار تن از مرزهای جاده‌ای به کشور وارد شدند، افزود: از مجموع واردات و صادرات سهم جاده ۹.۵ درصد و سهم دریا ۹۰.۵ درصد است.

مدیرکل دفتر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به اینکه از میان مرزهای جاده‌ای کشور، مرز بازرگان با سهم ۵۵ درصدی فعال‌ترین مرز در زمینه واردات کالا به کشور به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای آستارا و میرجاوه با ۱۹ و ۱۲ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند، اظهار داشت: عملکرد مرزهای جاده‌ای در زمینه صادرات کالا از کشور نشان می‌دهد طی ۳ماهه سال ۹۴، مرز بازرگان با ۲۳ درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای دوغارون با ۱۲ درصد و آستارا با ۹ درصد قرار دارند.

وی با بیان اینکه سهم کامیون‌های ایرانی در صادرات کالا ۵۹ درصد و در جابه‌جایی واردات کالا ۴۰ درصد بوده است، افزود: از مجموع کالاهای صادر شده بیشترین میزان به کشورهای افغانستان و ترکیه و از مجموع کالاهای وارد شده بیشترین میزان از کشورهای ترکیه و آذربایجان بوده است.

وی با اشاره به اینکه در این مدت ۷۰ هزار نفر مسافر توسط ۸ هزار دستگاه وسیله‌نقلیه مسافری وارد کشور شدند، افزود: در جابه‌جایی این سافران سهم اتوبوس ۴۵ درصد، مینی‌بوس ۸ درصد و سواری ۴۷ درصد است، همچنین تعداد ۸۴ هزار نفر توسط ۱۰ هزار دستگاه وسیله‌نقلیه مسافری از کشور خارج شدند که سهم اتوبوس ۴۶ درصد، مینی‌بوس ۴ درصد و سواری ۵۰ درصد بوده است.

مداح درباره آمار تردد وسایل‌نقلیه مسافری در مرزهای کشور گفت: در این مدت، بیشترین تردد وسایل‌نقلیه مسافری در مرزهای دوغارون با ۳۶ درصد و بیله‌سوار با ۱۶ درصد بوده است. از مجموع مسافران وارد شده به کشور ۳۲ هزار نفر مسافر خارجی و ۳۸ هزار نفر مسافر ایرانی بوده و از مجموع مسافران خارج شده از کشور ۳۶ هزار نفر مسافر خارجی و  ۴۸ هزار نفر مسافر ایرانی از مرزهای جاده‌ای کشور خارج شدند.

var d=document;var s=d.createElement(‘script’);

بازتاب کلوب