پنج شنبه , 23 آذر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / اقتصاد ایران / قیمت بنزین افزایش نیافته است ، قیمت بنزین باید بیش از 2 هزار تومان شود !
01 Sep 2005, Los Angeles, CA, USA --- Sep 01, 2005; Los Angeles, CA, USA; Fuel shortages and rising gas prices threaten much of the nation as the Gulf of Mexico's refineries remained closed in the wake of Hurricane Katrina. The Gulf's refineries pump more than 1 million barrels of oil a day, a third of the nation's supply. Gas prices in Los Angeles reach over the three dollar mark having gone up about 20 cents since the hurricane. As we head into this Labor Day weekend many fear the prices will continue to rise. Mandatory Credit: Photo by Marianna Day Massey/ZUMA Press. (©) Copyright 2005 by Marianna Day Massey --- Image by © Marianna Day Massey/ZUMA/Corbis

قیمت بنزین افزایش نیافته است ، قیمت بنزین باید بیش از 2 هزار تومان شود !

قیمت بنزین در حالی طی روزهای گذشته افزایش یافته که این امر به اعتقاد برخی از کارشناسان ارشد اقتصادی و دولتمردان همچون وزیر اقتصاد، تأثیری بر نرخ تورم اعمال نمی کند.

در همین ارتباط، مدیر عامل موسسه حسابرسی حافظ گام در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: برخلاف نظر بسیاری از افراد معتقدم که بنزین گران نشده است. چراکه پیش از این نیز قیمت بنزین به ازای هر لیتر 1000 تومان بوده و اکنون در همان قیمت فروخته می شود. به طوریکه می توان گفت بنزین می بایست با توجه به نرخ فروش آن در بازارهای جهانی با قیمت های بسیار بالاتر در کشور عرضه گردد.

حسین شیخی به قیمت فوب خلیج فارس اشاره کرد و در این خصوص افزود: قیمت بنزین در فوب خلیج فارس به ازای هر گالن دو دلار و به ازای هر لیتر 50 سنت محاسبه می شود که این رقم با احتساب دلار آزاد حدود 1650 تومان می باشد.

حال اگر هزینه حمل کشتی و نیز نقل و انتقال بنزین را به جایگاه های عرضه در نظر بگیریم، بهای تمام شده این فرآورده نفتی با افزایش حدود 50 درصدی و با احتساب با دلار آزاد حدود 2200 تا 2300 تومان می باشد و این درحالی است که در کشور ما با قیمت 1000 تومان عرضه می شود.

وی افزود: دولت در حالی طی سال های اخیر برای تعدادی از سواری ها ماهانه 60 لیتر بنزین 700 تومانی به کارت سوخت آنها واریز می کرد که این مقدار حدود 18 هزار تومان با بنزین 1000 تومانی تفاوت داشته که به عنوان سوبسید برای برخی از خودروها تلقی می شد و مبلغ آن نیز چندان حائز اهمیت نبود.

علاوه بر این، بر اساس آمار و ارقام موجود مصرف روزانه بنزین در کشور ما حدود 70 تا 80 میلیون لیتر است که از این مقدار مصرف تنها 25 میلیون لیتر معادل 1/3 مصرف روزانه کشور، با قیمت 700 لیتر بوده است. بر این اساس با بررسی و محاسبه دقیق در می یابیم که قیمت بنزین افزایش نیافته و از این رو اثری هم بر نرخ تورم بر جای نمی گذارد و بنده با نظر کارشناسان اقتصادی و وزیر اقتصاد موافق هستم.

مدیرعامل موسسه حسابرسی حافظ گام در خصوص تأثیر این امر بر هزینه حمل صنایع مختلف گفت: اکثر مجموعه ها در حمل و نقل محصولات و مواد اولیه مورد نیاز خود از سوخت گازوئیل استفاده می کنند که این امر فقط بر هزینه تاکسی های سواری مؤثر واقع می شود. چراکه بر اساس اطلاعات موجود در حالی 15 میلیون خودروی بنزینی در کشور وجود دارد که حدود 7.5 تا 8 میلیون آنها دوگانه سوز بوده از بنزین کمتر استفاده می کرده اند. به طوریکه 2.4 میلیارد لیتر بنزین در کارت های سوخت دارندگان خودرو وجود داشته است.

شیخی با بیان اینکه انتقاد شدید از دولت دارم که چرا قیمت بنزین را به سمت واقعی شدن پیش نمی برد، در این خصوص ابراز داشت: به نظر می رسد در شرایط کنونی می بایست مقامات ارشد دولتی به دنبال توسعه اقتصاد کشور باشند. چراکه در کشورهای اروپایی درحالی خودروهای با کیفیت و مصرف پایین سوخت تولید می شود که در کشور ما خودروسازان خودروهای بی کیفیت عرضه می کنند و بیشتر خودروهای موجود فرسوده یا بی کیفیت هستند که به دلیل هزینه های پایین سوخت بر تعداد آنها نیز افزوده می شود. این امر از جنبه های مختلف تأثیر منفی بر وضعیت اقتصادی کشور و محیط زیست اعمال می کند.

} else {

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *