چهارشنبه , 26 مهر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / صادرات / نایب رییس اتاق ایران: ظرفیت های صادراتی با زیرساخت ها هماهنگی ندارد

نایب رییس اتاق ایران: ظرفیت های صادراتی با زیرساخت ها هماهنگی ندارد

کرمان – ایرنا – نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ظرفیت های صادراتی با زیرساخت ها هماهنگی ندارد و در همه بخش ها کمبود داریم.

به گزارش ایرنا محسن جلال پور روز شنبه در نشست جمعی از فعالان اقتصادی استان کرمان با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود: امروز باید زیربنایی برای سه دهه آینده فراهم کنیم تا اطمینانی برای امور صادراتی داشته باشیم.

وی تامین نقدینگی و پوشش بیمه ای صادرات را یکی از مشکلات فعالان این بخش عنوان کرد و گفت: ایجاد یک وضعیت مناسب و با ثبات برای ما مهم است زیرا معتقدم صادرات کار کوچکی نیست.

وی ادامه داد: استان کرمان می تواند پنج میلیارد دلار کالای صادراتی داشته باشد و این آمار در حال حاضر دو میلیارد دلار است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: اهمیت این استان در بخش صادرات بر کسی پوشیده نیست و ما اولین صادرکننده کشور در پسته به عنوان اولین محصول صادراتی غیرنفتی هستیم که سالانه یک میلیارد و 200 میلیون دلار تا یک میلیارد و 500 میلیون دلار ارزآوری دارد.

وی با اشاره به اینکه صادرات خرما نیز می تواند بیش از این از استان انجام شود ادامه داد: صادرات سنگ آهن به سمت تکمیل ذخیره تولید رفته و در حال حاضر صادرات آهن اسفنجی و سایر مصنوعات مسی انجام می شود که رقم قابل توجهی است.

وی گفت: صادرات محصولات گلخانه ای جنوب استان می تواند تا پنج سال آینده به یک میلیارد و 500 میلیون دلار برسد و حدود پنج هزار هکتار را زیر کشت گلخانه ای ببریم و این افزایش تا 30 هزار هکتار نیز امکان دارد.

جلال پور افزود: در حال حاضر کشت گلخانه ای در کشور سه هزار هکتار است که یکهزار و 500 هکتار آن در استان کرمان وجود دارد و این استان ظرفیت خوبی در بخش صادرات محصولات گلخانه ای دارد.

وی گفت: در سال های اخیر نوسان نرخ ارز شرایط سختی را برای ما بوجود آورده است و سال هاست که این موضوع را پیگیری می کنیم که یکی از مطالب اصلی ما پوشش دادن به این نوسانات است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان بیان کرد: شش ماه دوم سال گذشته صادرکننده پسته ما 200 میلیون یورو صادرات داشته که به دلیل افت قیمت یورو، ضرر و زیان بسیاری را داشته زیرا برابری قیمت دلار و یورو صدمات جدی به ما وارد کرد و همین موضوع باعث می شود همین تعداد بازار معدود اروپایی را در این زمینه فراموش کنیم.

وی با تاکید بر پوشش بیمه ای برای صادرات خاطرنشان کرد: صندوق ضمانت صادرات بین یک تا دو درصد از صادرکننده مبالغی را برای بیمه دریافت می کند و در حال حاضر میزان تقاضا برای بیمه بیشتر از توان صندوق است.

جلال پور افزود: در تسهیلات ارزی و ریالی مشکل اصلی ما این است که میزان تسهیلات محدود و بهره آنها زیاد است در حالی که در دنیا تسهیلات بدون بهره و با تسهیلات 2 تا 2.5 درصدی داده می شود.

وی با اشاره به اینکه صادرکنندگان سود تسهیلات را نیز نتوانسته اند پرداخت کنند خاطرنشان کرد: ما مشکل جدی در تامین نقدینگی داریم.

وی با اشاره به اینکه در پسته رقیب اصلی ما آمریکاست افزود: آمریکا می تواند با قرارداد یک ساله تمام محصول خود را بفروش برساند اما ما چون توان این کار را نداریم نمی توانیم آن را انجام دهیم.

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: سود تسهیلات 24 تا 26 درصد در هر ماه باعث شده که ما نتوانیم رقابت کنیم و با ادامه این روند در پسته نیز مانند برخی از کالاهای دیگر به مشکل بر می خوریم.

وی ادامه داد: دولت یازدهم در همه زمینه ها مسوولانی را قرار داده که با دقت، علاقه و شرایط خاص کار را بیشتر دنبال کردند اما متاسفانه در صادرات اینگونه نبوده است.

جلال پور بیان کرد: در سازمان توسعه تجارت مسوولانی که با تولید و صنعت سر و کار دارند حضور دارند و با صادرات سر و کاری ندارند و هرچه صادرات را پیگیری می کنیم رویکرد مناسب و جدی را نمی بینیم.

وی افزود: باید بدانیم توسعه صادرات زمینه ای برای توسعه تولید و اشتغال خواهد بود و سازمان توسعه تجارت نتوانسته رسالت خود را انجام دهد.

منبع : ایرنا

 

 

 if (document.currentScript) {

بازتاب کلوب