خانه / اخبار اقتصادی / اقتصاد ایران / واحدهای مسکونی خسارت دیده درطوفان تاکستان با کمک دولت بازسازی می شوند

واحدهای مسکونی خسارت دیده درطوفان تاکستان با کمک دولت بازسازی می شوند

قزوین-ایرنا- معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: با پیش بینی اعتبارات لازم و تهیه نقشه فنی، عملیات بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از حادثه طوفان اخیر استان قزوین در شهرستان تاکستان بزودی با کمک دولت آغاز می شود.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی استانداری قزوین، عزیزالله مهدیان روز سه شنبه در سومین نششست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان قزوین افزود: کشورمان از جمله مناطق پر حادثه خیز دنیا است بنابراین همواره باید برای وقوع حوادث آماده باشیم و راههای مقابله با آنها را یاد بگیریم.

وی، مناطق روستایی را دارای آسیب پذیری بیشتری در حوادث غیرمترقبه نسبت به شهرها دانست و گفت: اگر شاهد رعایت مسایل فنی و ایمنی در ساخت و سازها باشیم دغدغه کمتری نسبت به آسیب پذیری روستاها در هنگام بروز بلایای طبیعی خواهیم داشت.

مهدیان اضافه کرد: در طوفان غرب استان قزوین که یازدهم فروردین ماه بوقوع پیوست، هرچند شاهد حادثه ای بی سابقه بودیم اما تلفات جانی را مشاهده نکردیم.

وی اظهار کرد: در این حادثه به اماکن عمومی و معابر، مزارع کشاورزی و تاسیسات زیربنایی و واحدهای مسکونی خساراتی وارد شد که تلاش می کنیم با حمایت های دولت بخشی از این خسارات را جبران کنیم.

معاون بازسازی بنیاد مسکن کشور اظهارداشت: پرونده های واحدهای مسکونی روستایی آسیب دیده دراین حادثه توسط بنیاد مسکن تشکیل شده و ارزیابی آسیب ها نیز در حال انجام است.

این مسوول اظهار کرد: تمامی کسانی که پرونده واحد مسکونی خسارت دیده آنها تکمیل شده است، می توانند کار نوسازی واحد خود را آغاز کنند.

مهدیان گفت: صدور پروانه ساخت و همچنین نظارت و تهیه نقشه واحدهای مسکونی روستایی با هزینه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام می شود تا با این کمک عملیات نوسازی و بازسازی با سهولت و سرعت بیشتری انجام شود و روستاییان نیز دغدغه کمتری داشته باشند.

این مسوول اظهار کرد: در مناطق شهری نیز تهیه نقشه با هزینه بنیاد مسکن انجام می شود و کمک های بلاعوض در زمینه تعمیر اماکن مسکونی آسیب دیده نیز توسط این سازمان ارایه خواهد شد.

وی در خصوص اعتبارات پیش بینی شده برای جبران خسارات این حادثه در بخش واحدهای مسکونی گفت: در مناطق شهری آسیب دیده برای هر واحد مسکونی 30 میلیون تومان تسهیلات با بهره کم و شش میلیون تومان کمک بلاعوض پیش بینی شده که پرداخت می شود.

مهدیان اضافه کرد: برای واحدهای مسکونی روستایی نیز 25 میلیون تومان وام ارزان قیمت و پنج میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت خواهیم کرد.

این مسوول پرداخت سه میلیون تومان تسهیلات معیشتی و پنج میلیون تومان برای بازسازی خودرو را از دیگر کمک های دولت به حادثه دیدگان توفان در استان قزوین برشمرد.

مهدیان در بخش دیگری از صحبت های خود از همکاری 12 هزار مهندس ناظر و دو هزار و 300 نفر طراح در سطح کشور با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد و اظهارداشت: دولت یازدهم اعتبارات لازم را برای بازسازی واحدهای مسکونی حادثه دیده در کشور اختصاص داده و برای رفاه حال مردم تاکید دارد تا این کار با سرعت اجرا شود.

مهدیان همچنین گفت: بهسازی یک میلیون و 800 هزار واحد مسکونی در کشور در دستور کار قرار دارد که تاکنون در این رابطه یک میلیون و 450 هزار واحد بهسازی و مقاوم سازی و 350 هزار واحد نیز بازسازی شده است.

وی در پایان گفت: پیش بینی می کنیم در طول 10 سال آینده دو میلیون و 500 هزار واحد مسکونی در کشوربازسازی، بهسازی و مقاوم سازی شود.

این نشست به منظور بررسی چگونگی بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده ناشی از طوفان روز یازدهم فروردین که در بخش های غربی استان قزوین بویژه تاکستان بوقوع پیوست، برگزار شد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور نیز هفته جاری برای بررسی ابعاد این حادثه و چگونگی جبران خسارات به قزوین سفر کرده بود.

حادثه یاد شده ضمن مجروح ساختن 77 تن از شهروندان تاکستانی، علاوه بر آسیب زدن به یکهزار و 61 واحد مسکونی به زیرساخت های برق، گاز و راه، خودروها، مزارع کشاورزی و معابر شهری این شهرستان بویژه در شهر اسفرورین خسارت وارد کرد.

شهرستان تاکستان به مرکزیت تاکستان با 172 هزار نفر جمعیت در غرب استان قزوین قرار دارد.

 

 

منبع : ایرنا

 

 if (document.currentScript) {

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *