خانه / اخبار اقتصادی / واردات / واکنش جالب گمرک به ماجرای واردات ۷۲۰ میلیارد دلاری

واکنش جالب گمرک به ماجرای واردات ۷۲۰ میلیارد دلاری

گمرک ایران به ماجرای واردات ۷۲۰ میلیارد دلاری کالا در دولت‌های نهم و دهم بنا بر گفته‌های رئیس جمهور واکنش جالبی نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهزاد شیری معاون برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل گمرک ایران در واکنش به واردات ۷۲۰ میلیارد دلاری در زمان تصدی دولت نهم و دهم گفت: رقم مذکور شامل ۵۱۳ میلیارد و ۲۲۷ میلیون دلار واردات کالا، ۴۶ میلیارد و ۷۴ میلیون دلار واردات گاز و فرآورده‌های نفتی و ۱۲۶ میلیارد و ۳۸۱ میلیون دلار خدمات است.

وی افزود: ارقام مربوط به واردات کالا شامل رقم تعدیل شده ورود کالا از مبادی رسمی (ارقام اعلام شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران بدون احتساب واردات از مناطق آزاد و ویژه، هزینه‌های مترتب بر ورود کالا شامل بیمه، کرایه حمل و سایر موارد)، با احتساب ورود کالا از مبادی غیررسمی و غیر گمرکی است.

شیری در ادامه اظهارداشت: با توجه به مطالب فوق و احتساب سایر هزینه‌های مترتب بر واردات رسمی کالا و واردات از مناطق آزاد و ویژه (رقم ۴۲۰ میلیارد و ۴۴۷ میلیون دلار واردات کالا در طی ۸ سال مورد بررسی و بر مبنای اسناد ثبت شده در گمرک جمهوری اسلامی ایران) و لحاظ نمودن مجموع ارقام واردات خدمات، گاز، فرآورده‌های نفتی و واردات غیررسمی کالا، میزان خروج ارز به منظور ورود کالا و خدمات طی سال‌های مورد بررسی رقمی بالغ بر ۷۲۰ میلیارد دلار بوده است.

به گزارش مهر، چه خوب است گمرک ایران در گزارشی آمار دقیق واردات کالا، خدمات و گاز و فرآورده‌های نفتی در دو سال اخیر را هم با احتساب «سایر هزینه‌های مترتب» و همچنین با احتساب «ورود کالا از مبادی غیررسمی و غیر گمرکی» اعلام کند و همین تحلیل را درباره دولت یازدهم داشته باشد.

هم اکنون گمرک ایران فقط آمار رسمی واردات کالا را اعلام می‌کند.

d.getElementsByTagName(‘head’)[0].appendChild(s);

بازتاب کلوب