چهارشنبه , 22 آذر 1396
خانه / اخبار اقتصادی / صادرات / پیش‌شرط‌های جهش صادراتی

پیش‌شرط‌های جهش صادراتی

قائم‌مقام وزیر صنعت با تاکید بر اینکه دولت موظف است موانع صادراتی را از پیش پای بخش خصوصی بردارد، گفت: دولت اگر نمی‌تواند کمکی به صادرات کند، حداقل باید موانع را برطرف کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی خسروتاج گفت: بزرگ‌ترین کمکی که می‌‌توانیم به صادرات صورت دهیم، این است که مزاحمت‌ها را کم کنیم تا صادرکننده بتواند به خوبی برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و اقدام کند، این در حالی است که جهش در صادرات تحت تاثیر سیاست‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت محقق می‌شود، بنابراین اگر بخواهیم با فرمان گذشته پیش برویم، به طور به جهش صادراتی نخواهیم رسید.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود:باید به سوی روش‌های حمایتی‌ای برویم که بخشی از هزینه‌های حمل‌ونقل، هزینه‌های تولید و نمایشگاهی و موارد دیگری از این قبیل را کاهش دهد تا از این طریق عدم رقابت‌پذیری بنگاه‌های تولیدی را در بخش هزینه و کارمزد بانکی جبران کنیم؛ البته این موضوع، زمان‌بر است. باید در ابتدا واحدهای رقابتی‌تر شناسایی شوند، زیرا آنها کمتر به کمک نیاز دارند تا از بنگاه‌هایی حمایت کنیم که شرایط رقابتی ندارند یا در شرایط ضعیف‌تری هستند.

وی تصریح کرد: دولت مصمم است که از صادرات حمایت کند. ما به هر میزان که حمایت‌ها را هدفمند کنیم، بخشی از اقتصاد کشور و ظرفیت‌های آن را بالا برده‌ایم. شرط اول کم‌کردن مزاحمت‌ها است. این پیش از هر چیز برای صادرکننده ضروری است. دولت مصمم است که حمایت کند، اما این بستگی دارد به اینکه پیش‌بینی درآمدی ما محقق می‌شود یا نه؟ بیشتر منابعی که دولت به وسیله آنها می‌تواند از بخش‌های مختلف

d.getElementsByTagName(‘head’)[0].appendChild(s);

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *