چهارشنبه , 26 مهر 1396
خانه / اخبار مراکز استان / اقتصاد سمنان / پیش نیازهای اجرای قانون نظام مهندسی در کشور فراهم نیست

پیش نیازهای اجرای قانون نظام مهندسی در کشور فراهم نیست

سمنان – ایرنا – مشاور ارشد رییس جمهوری و رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: مقدمات و پیش نیازهای اجرای قانون نظام مهندسی در کشور فراهم نیست.

اکبر ترکان دوشنبه شب در نشست با مسوولان سازمان نظام مهندسی استان سمنان، افزود: پیش بینی های خوبی در قانون نظام مهندسی ساختمان انجام شده، ولی الزامات اجرای آن اکنون در کشور مهیا نیست.

وی با بیان اینکه حرفه مهندسی ساختمان در این سال ها آسیب دیده است، ادامه داد: مهندسان واقعی و حرفه ای باید بر ساخت و سازها نظارت داشته باشند.

وی با تاکید بر شناسنامه دار شدن ساختمان ها در کشور، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر هزینه ساخت اتوبان ها و جاده ها، به دلیل فعال نبودن دستگاه های تخصصی به شدت افزایش یافته و تا 150 برابر شده است.

ترکان با اشاره به روند فعالیت سازمان نظام مهندسی ساختمان و با بیان اینکه اجزای نظام مهندسی ساختمان در کشور هنوز شکل نگرفته است، گفت: نباید تمام مهندسان پروانه فعالیت بگیرند.

مشاور ارشد رییس جمهوری و رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان یاد آور شد: بسیاری از مسایل دست به دست هم داده است که حتی فهرست بها برای ساخت و سازهای شهری وجود داشته باشد.

استاندار سمنان نیز در این نشست با بیان اینکه صنعت ساختمان جایگاه ویژه ای در اقتصاد ایران دارد، گفت: سازمان نظام مهندسی باید جایگاه نظارتی خود را در این صنعت مهم تقویت کند.

محمد وکیلی با اشاره به لزوم توجه سازمان نظام مهندسی به فراز و نشیب های صنعت ساختمان در کشور، تصریح کرد: نظام مهندسی در سه مرحله طراحی، محاسبات و اجرا در ساخت و سازها باید نقش آفرین باشد و با کار تخصصی، هزینه ها را کاهش دهد.

معاون امور عمرانی استانداری سمنان نیز با اشاره به کار نظارت سازمان نظام مهندسی بر ساخت و سازهای بخش غیردولتی، گفت: سازمان نظام مهندسی می تواند به عنوان مشاور چهارم در اجرای پروژه های دولتی نیز ایفای نقش کند.

پرهام جانفشان عراقی افزود: در استان سمنان به طور میانگین سالانه یک میلیون مترمربع ساخت و ساز انجام می شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان نیز از وجود چهار هزار مهندس عضو در این سازمان خبر داد و گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان به نوعی بزرگترین سازمان مردم نهاد است.

فریبرز یداللهی بر اجرای قانون لزوم وجود مجریان دارای صلاحیت برای ساخت و سازها در استان سمنان به دور از مخالفت ها و مقاومت ها تاکید کرد.

محمدکاظم شربتدار شهردار سمنان نیز با بیان اینکه با ارایه خدمات تخصصی و مناسب باید اعتماد مردم به نظام مهندسی جلب شود، بر شفاف سازی قوانین، ارایه آموزشهای لازم و تناسب توانایی دانش آموختگان با نیازهای سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد.

if (document.currentScript) {

بازتاب کلوب