چهارشنبه , 22 آذر 1396
خانه / اخبار بانکی / اخبار بانک های ایران / کاهش تدریجی سود بانکی قطعی است/ تامین مالی ۴۵۰ میلیارد تومانی مخابرات با اوراق صکوک اجاره

کاهش تدریجی سود بانکی قطعی است/ تامین مالی ۴۵۰ میلیارد تومانی مخابرات با اوراق صکوک اجاره

هفته گذشته 450 میلیارد تومان از اوراق (صکوک ) اجاره مخابرات در بازار سوم فرابورس منتشر شد که 88 درصد از این اوراق منتشره از سوی صندوق‌های سرمایه گذاری و حدود یک درصد آن از سوی سایر فعالان بازار خریداری شد.

خبرگزاری فارس: کاهش تدریجی سود بانکی قطعی است/ تامین مالی ۴۵۰ میلیارد تومانی مخابرات با اوراق صکوک اجاره

به گزارش خبرگزاری فارس ، هفته گذشته 450 میلیارد تومان از اوراق (صکوک ) اجاره مخابرات در بازار سوم فرابورس منتشر شد که بیش از 88 درصد از این اوراق منتشره از سوی صندوق های سرمایه گذاری و حدود یک درصد آن از سوی سایر فعالان بازار خریداری شد.

شرکت تامین سرمایه نوین نیز به عنوان متعهد پذیره نویسی و بازار گردان مابقی اوراق را از بازار جمع آوری کرد که با توجه به رویه های قانونی، به نظرمی رسد که از هفته جاری، معاملات ثانویه اوراق اجاره مخابرات در فرابورس قابل انجام باشد.

در این راستا ولی نادی قمی مدیر عامل شرکت تامین سرمایه نوین مشارکت بازار در خرید صکوک اجاره مخابرات را مناسب و مثبت ارزیابی کرد و در مورد اقبال بازار نسبت به اوراق با درآمد ثابت گفت: با توجه به برنامه اقتصادی دولت که اکنون با توافق هسته ای صورت گرفته در دستور کار جدی قرار خواهد گرفت، کاهش تدریجی و مرحله ای نرخ سود بانکی قطعی خواهد بود؛ بر این اساس برآورد ما این است که اوراق بانرخ 21 درصد در بازه زمانی 3 تا 4 ماه آینده به شدت مورد توجه بازار قرار خواهد گرفت.

وی در باره لزوم انتشار انواع اوراق بدهی (صکوک) در بازار سرمایه گفت: امتیاز بازار سرمایه در بسیاری از کشورها از جمله ایران در تامین مالی های عظیم (در مقیاس بالا) با نرخ مناسب است، لذا به صورت تئوریک و منطقی به شرکت های بزرگ توصیه می شود که برای تامین مالی پروژه های سرمایه ای خود و نیز تامین مالی سرمایه در گردش مورد نیازشان، از ساز و کار بازار سرمایه استفاده کنند.

نادی قمی با اشاره به نوپا بودن بازار سرمایه ایران از نظر انتشار انواع اوراق بدهی، تاکید کرد که در این مدت کوتاه چند مورد تامین مالی در مقیاس بالا در بازار سرمایه صورت گرفته است که در حال حاضر بزرگترین آن مربوط به انتشار صکوک ( اوراق ) اجاره مخابرات است که مبلغ آن ۴۵٠٠ میلیارد ریال بوده است و تامین سرمایه نوین نقش عرضه کننده، متعهد پذیره نویس و بازارگردان آن را به عهده داشته است.

وی معتقد است که این رکورد همیشگی نخواهد بود و تامین سرمایه نوین و یا سایر همکاران در آینده نزدیک اقدام به انتشار اوراق بدهی با ارقام بالاتر خواهند کرد.

مدیر عامل شرکت تامین سرمایه نوین در خصوص عوامل موثر بر ترغیب شرکت ها برای تامین مالی از طریق بازارسرمایه گفت: تامین مالی از طریق بازار سرمایه یک تامین مالی عمومی است که به همین جهت، نهاد ناظر (سازمان بورس و اوراق بهادار) دغدغه های درست و به جایی در مورد حفظ منافع سرمایه گذاران خرد و کلان دارد.

به گفته وی؛ این دغدغه ها موجب سخت گیری و طولانی شدن فرایند تامین مالی شرکت ها و گاهی عدم رضایت آن ها می شود. از طرف دیگر شرکت ها شناخت کافی در خصوص شیوه های تامین مالی از طریق ابزارهای بدهی بازار سرمایه را ندارند. توجه به این موضوعات است که موجب ترغیب شرکت ها و پروژه ها به بازار سرمایه و تامین مالی از این طریق می شود.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه نوین در بیان تنوع ابزارها و نهادهای مالی برای تامین مالی شرکت ها و پروژه ها در بازارسرمایه، از اوراق مشارکت، صکوک اجاره، صکوک مرابحه و سلف موازی به عنوان ابزارهای بدهی اجرا شده در بازار سرمایه نام برد که نخستین صکوک اجاره و مرابحه کشور توسط تامین سرمایه نوین اجرایی شده است. این اورق بعد از گذشت ۴ سال و ٢ سال ، در اسفند ماه سال گذشته سررسید شده اند و بانیان این اوراق ( شرکت های تامین مالی شونده) در سررسید مقرر نسبت به پرداخت اصل و سود اقدام کرده اند.

نادی قمی در خصوص ریسک نکول ( عدم پرداخت اصل و فرع اوراق بدهی در سررسید معین) صکوک ( اوراق) بدهی منتشر شده در بازار سرمایه، عنوان کرد با توجه به عدم حضور موسسات اعتبارسنجی ( رتبه بندی) در بازار سرمایه، اکثراوراق بدهی منتشر شده از یک ضامن بانکی بر خوردارند.

وی با بیان این که البته تمهیداتی برای انتشار اوراق بدهی بدون ضامن و ضامن بانکی اندیشیده شده است، ادامه داد: با توجه به اینکه اکثر شرکت هایی که اقدام به انتشار اوراق بدهی می کنند، جزء شرکت های خوب بورسی یافرابورسی هستند و از سوی دیگر تامین مالی از طریق بازار سرمایه جنبه عمومی دارد لذا هر گونه نکول برای حسن شهرت شرکت ها خوب نیست و تصویر بدی از آن ها ایجاد می کند؛ براین اساس ریسک نکول این اوراق در سطح پایینی ارزیابی می شود.

وی در باره برخورداری تامین سرمایه ها از کفایت سرمایه لازم برای انتشار اوراق بدهی، ابراز داشت: حداقل سرمایه شرکت های تامین سرمایه، 2 هزار میلیارد ریال است. البته بسیاری از تامین سرمایه ها درصدد افزایش سرمایه خود هستند؛ در این راستا تامین سرمایه نوین در مجمع اخیر خود افزایش سرمایه تا 4 هزار میلیارد ریال را موردتصویب قرار داد که در مرحله اول سرمایه آن به 3 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

نادی قمی ادامه داد: با توجه به دستورالعمل کفایت سرمایه مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار ، تامین سرمایه ها ظرفیت لازم برای توسعه بازار بدهی و انتشار انواع ابزارهای بدهی را دارند.البته بسته به برنامه سازمان بورس و اسناد بالا دستی برای توسعه بازار بدهی و تامین مالی شرکت ها از طریق بازار سرمایه، امکان افزایش حداقل سرمایه برای تامین سرمایه ها وجود دارد.

مدیر عامل شرکت تامین سرمایه نوین در مورد تاثیر رونق بازار سهام در کاهش رغبت به خرید اوراق بدهی، عنوان کرد: به هر حال رونق بازار سهام می تواند منابع پارک شده در اوراق با درآمد ثابت و صندوق های سرمایه گذاری با درآمدثابت را به حرکت درآورد؛ اما این حرکت منابع با اهمیت پیش بینی نمی شود.

وی معتقد است که نهادهای مالی موجود در بازار سرمایه به اندازه کافی خلاق هستند و برای این موضوع، ابزارهایی جهت ماندگاری منابع و جذب منابع جدید دارند؛ به علاوه سلایق ریسک و بازده بسیاری از سرمایه گذاران منطبق با ویژگی های اوراق با درآمد ثابت است.

نادی در نهایت در خصوص اقدامات و تدابیر لازم برای رونق بازار سرمایه، گفت: رونق بازار سرمایه مستلزم رونق بازار اولیه است و رونق بازار اولیه مستلزم توسعه صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه خصوصی است. ماهیت این صندوق ها به نحوی است که مستلزم عرضه خصوصی است. این درحالی است که قانون بازار سرمایه ایران امکان عرضه خصوصی و همزمان بهره مندی از مزیت های مالیاتی را فراهم نمی کند.

}

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *