خانه / اخبار بانکی / اخبار بانک های ایران / کمتر از 5 درصد دارایی صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه است/در برنامه پنجم سهمی برای دولت در صندوق تعیین نشد

کمتر از 5 درصد دارایی صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه است/در برنامه پنجم سهمی برای دولت در صندوق تعیین نشد

تهران – ایرنا – مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه در برنامه پنجم سهمی برای دولت در صندوق تعیین نشد، گفت: اکنون کمتر از پنج درصد دارایی صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه است و بقیه 95 درصد به صورت سهام در پتروشیمی و شرکت ها است.
به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، مهدی نیکدل روز دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: اکنون حدود 888 هزار نفر از فرهنگیان عضو صندوق ذخیره هستند و از ابتدای تاسیس تعداد این اعضا متغیر بوده است.
وی افزود : قرار بود به میزان پنج درصد از حقوق فرهنگیان و مطابق همین رقم را دولت در صندوق بگذارد که در برنامه پنجم توسعه کشور این تبصره آورده نشد بنابراین دولت در این برنامه واریزی به صندوق نداشته است.
نیکدل افزود: در مناظره نامزدهای ریاست جمهوری مطالبی عنوان شده که لازم دانستم توضیحاتی در این زمینه داده شود وتمام تلاش ما این است که واقعیت ها گفته شود.
وی ادامه داد: صندوق در سال 74 بر اساس قانون برنامه دوم تشکیل شده است واریزی فرهنگیان از ابتدا یک هزار و 434 میلیارد تومان بوده است. دولت بنا بود معادل همین رقم را واریز کند که از نصف هم کمتر پرداخت کرده است دلیلش این است که در برنامه پنجم توسعه کشور این تبصره تکرار نشد و وزیر وقت غفلت کرد.
مدیر عامل صندوق ذخیره بیان داشت: بنابراین دولت در برنامه پنجم هیچ واریزی نداشته و در مجموع سهم دولت در صندوق 635 میلیارد تومان است که نصف آن به صورت نقد و بقیه به صورت اموال و دارایی های دولت پرداخت شده که ترجیح می دادیم این مبلغ نقدی پرداخت شود زیرا برخی از این اموال زیان ده بوده و درصدد فروش برخی از این دارایی ها هستیم.
نیکدل عنوان کرد: در طول این دوره با سرمایه‌گذاری صندوق ذخیره سود این اعضا چهار هزار و 74 میلیارد تومان بود که این رقم قبلا بیش از سه هزار میلیارد تومان بود و در مجمعی که 10 روز قبل تصویب شد، 250 میلیارد تومان به این عدد اضافه شد که بین اعضا تقسیم شد.
وی ادامه داد: جمع واریزی اعضا، دولت و سود صندوق شش هزار و 143 میلیارد تومان است که در این 21 سال تعدادی از اعضا بازنشسته شده و سهم سرمایه‌گذاری خود را گرفته اند که معادل یک هزار و 523 میلیارد تومان است.
مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار داشت: مانده ارزش دفتری سهم الشرکه اعضا صندوق ذخیره فرهنگیان چهار هزار و 620 میلیارد تومان است و طی سال 85 – 84، به بعد شرکت های تابعه صندوق با درصدهای متفاوت هر یک بخشی از سهام بانک سرمایه را خریداری کردند که این رقم اکنون 218 میلیارد تومان است.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان به رقم سرمایه گذاری 95 درصد دیگر سرمایه صندوق در حوزه های مختلف اشاره کرد و گفت: در پتروشیمی 1041 میلیارد تومان، ملک و ساختمان 779 میلیارد تومان، بانک، بیمه، سهام بورسی و غیر بورسی 2209 میلیارد تومان، خدمات رفاهی 545 میلیارد تومان و صنایع آموزشی 46 میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده‌ایم.
نیکدل با تاکید بر اینکه در صندوق وجوه بلااستفاده نداریم که کسی بیاید اختلاس کند و به کسی وام بدهیم، اظهار کرد: سهام بانک سرمایه به زمین چسبیده است و روی هوا نیست. حالا اگر کسی به هر دلیلی از یک شرکت ما دزدی کرد و وامی گرفت و نیاورد بدهد آن مدیر مقصر است.
** هرکسی در تضییع حقوق فرهنگیان مقصر باشد گذشت نمی کنیم
نیکدل ادامه داد: قوه قضاییه با تمام توان پشت این قضیه است و گفته شده تا 25 اردیبهشت ماه بدهکاران باید تسویه حساب کنند.
وی با بیان اینکه ما مدیر بانک سرمایه نیستیم و سهامداریم گفت: به اندازه سهام خود نقش داریم، بانک سرمایه هیات مدیره داشته و باید پاسخگو باشد.
مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: بانک سرمایه یک فرصت طلایی دارد زیرا با فشار قوه قضاییه بدهکاران در حال تسویه هستند و این بانک اگر درست عمل کند می تواند به بهترین بانک خصوصی در آینده تبدیل شود.
** جای نگرانی برای فرهنگیان در بانک سرمایه وجود ندارد
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با تاکید بر اینکه جای نگرانی برای فرهنگیان درباره بانک سرمایه وجود ندارد، عنوان کرد: نگوییم از صندوق ذخیره هشت هزار میلیارد تومان رفته و به ازای هر نفر هشت میلیون تومان می شود. مگر می شود چنین محاسبه کرد؟
نیکدل تصریح کرد: کل سهم واریزی فرهنگیان یکهزار و 434 میلیارد تومان در طول 21 سال فعالیت صندوق است. پولی که از بانک سرمایه رفته منابع مردم بوده که البته توسط بانک مرکزی هم تضمین شده است.
وی با بیان اینکه در همین دولت وزارت اطلاعات بدنبال کشف تخلفات رفته، اظهار کرد: این در حالیست که دو سوم وام ها عمدتا در دولت قبل به افراد داده شده است و قبل از استقرار تیم مدیریتی جدید در بانک سرمایه بوده و یک سوم وام ها از سال 92 به بعد داده شده است و نمی‌توان هم گفت دوره مدیریتی قبلی صندوق ذخیره بدون مشکل بوده است.
نیکدل ادامه داد: البته برخی بدهکاران بانکی آزاد شده اند تا نسبت به تبدیل اموال خود به پول اقدام کنند و معوقات را بازگردانند و کسانی که وام گرفته اند اکثرا افراد دارا و متمولی بوده‌اند.
** صندوق ذخیره فرهنگیان را قربانی اغراض سیاسی نکنید
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان تاکید کرد: درخواست می کنم صندوق ذخیره را قربانی اغراض سیاسی خود نکنند.
نیکدل با بیان اینکه بدنبال افزایش سرمایه گذاری ها، سود سهام اعضا و حرکت به سمت شفافیت هستیم، گفت: بهترین راه این است که دارایی های خود را به بورس ببریم. همچنین تلاش داریم امکان عضویت مجدد بازنشستگان که از صندوق خارج شده اند را فراهم کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *